Ćwiczenia „Sanok 2018”

11 października 2018 nasi licealiści z pierwszych klas mundurowych mieli okazję obserwować na terenie sanockiego skansenu ćwiczenia, których podstawowym celem było zgranie współdziałania sił i środków Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego i innych służb, podmiotów i instytucji podczas sytuacji kryzysowych.

Nasi uczniowie byli świadkami między innymi wypadku w komunikacji drogowej, do którego doprowadził pościg policyjny za groźną grupą przestępczą. Samochód z uciekającymi, uzbrojonymi bandytami wjechał w grupę młodzieży zwiedzającej zabytkowe obiekty. Konsekwencją tego zdarzenia była bardzo duża ilość osób poszkodowanych. W epizodzie tym ćwiczono działania Policji i Straży Granicznej. Udzielano pierwszej pomocy poszkodowanym, segregowano rannych oznaczając ich kolorami, które to wskazywały na kolejność udzielania pomocy potrzebującym. Następnie obserwowaliśmy transportowanie rannych przez PRM (Państwowe Ratownictwo Medyczne) oraz poszukiwanie osób, które oddaliły się z miejsca wypadku przez Wojska Obrony Terytorialnej i STORAT (Stowarzyszenie Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami).

Kolejnym epizodem był upadek śmigłowca zadysponowanego do transportu poszkodowanych z miejsca wypadku. Trzecie zdarzenie dotyczyło działań ratowniczych z wypadkiem osoby poruszającej się quadem w lesie. Dodatkowo w ramach tego epizodu przeprowadzono działania związane z wypadkiem podczas prowadzonej ścinki, gdzie drwal został przygnieciony upadającym drzewem. Inne epizody manewrów dotyczyły działań specjalistycznej grupy ratownictwa wysokościowego oraz specjalistycznej grupy ratownictwa wodno-nurkowego. Na zakończenie naszego pobytu zademonstrowano nam sposób wydobywania pasażerów uwięzionych w autach uczestniczących w karambolu drogowym.

Wszystkie obserwowane przez nas ćwiczenia miały za zadanie rozwijanie umiejętności organizacji sztabu w zakresie przygotowania wariantów decyzji dla kierującego działaniem ratowniczym, zabezpieczenie logistycznego wsparcia przez inne służby i instytucje, doskonalenie organizacji łączności dowodzenia i współdziałania na potrzeby działań ratowniczych prowadzonych z użyciem dużej ilości sił i środków. Razem ze strażakami z powiatów bieszczadzkiego, brzozowskiego, jasielskiego, krośnieńskiego, leskiego, sanockiego i rzeszowskiego, w ćwiczeniach uczestniczyli ratownicy PRM, policjanci, funkcjonariusze Straży Granicznej, żołnierze Obrony Terytorialnej, przedstawiciele zarządzania kryzysowego szczebla powiatowego, ratownicy GOPR, oraz ratownicy ze Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami (STORAT).W sumie było to ok. 350 osób.

„Wszystkie obserwowane przez nas działania wyglądały na perfekcyjnie dograne i przeprowadzone, niektóre epizody były tak bardzo realistyczne, że aż ciarki po plecach przechodziły. Dobrze, że mamy tak doskonale przygotowane i współdziałające ze sobą służby. Pozwala to nam na spokojny sen, ale mam nadzieję, że te ich umiejętności nigdy nie będą wykorzystane w rzeczywistości, bo do takich tragedii po prostu nie dojdzie” – powiedział jeden z naszych uczniów po zakończonych pokazach.


Tekst i fot: Marek Sokołowski

Dodane przez webmaster dnia 14 październik 2018 20:26:44340 Czytań - Drukuj

Programy finansowane z Unii Europejskiej
Zdalna Szkoła
PNWM Jugendwerk
Deutsch Plus+
Tłumacz
Ranking Perspektywy
Odwiedziło nas:.

7195820

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Użytkowników: 3
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: szkola_p

Wszelkie cenne uwagi dotyczace tresci oraz wygladu strony prosze kierowac na: wojtek.lorymanow@gmail.com
Wszystkie prawa zastrzezone © 2008