Polsko – niemiecka współpraca młodzieży w Rymanowie

W dniach 20.06 – 27.06.2018 Zespół Szkół Publicznych w Rymanowie gościł u siebie 36 uczniów i 4 nauczycieli z niemieckiej szkoły Josef – AlbersGymnasium w Bottrop. Wspólnie z uczniami z niemieckiej szkoły uczniowie naszego gimnazjum i liceum realizują projekt: „ Drogi ku pamięci” , wspierany przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży z siedzibą w Warszawie. Celem projektu jest lepsze poznanie się uczniów i nauczycieli z obydwu szkół oraz odwiedzenie miejsc pamięci związanych z zagładą ludności polskiej oraz żydowskiej w czasie II Wojny Światowej.

Pobyt uczniów zaczął się jednak od wspólnych zajęć integracyjnych, których celem było przełamanie barier i nawiązanie komunikacji oraz poznanie szkoły i okolicy. Bardzo ważnym punktem programu była wizyta u Burmistrza w Urzędzie Gminy Rymanów. Pan Burmistrz Wojciech Farbaniec przywitał uczniów bardzo serdecznie wręczając każdemu album o Rymanowie, a następnie opowiedział o walorach naszej gminy, nie obyło się również bez pamiątkowych zdjęć. Wspólny projekt i współpraca rymanowskiej i niemieckiej szkoły spotkały się z dużym zainteresowaniem Pana Burmistrza, który zawsze wspierał projekty dotyczące współpracy międzynarodowej szkoły.

Kolejnego dnia uczniowie uczestniczyli we wspólnych warsztatach historycznych, podczas których zbierali informacje o sytuacji ludności żydowskiej przed II Wojną Światową w Niemczech i w Polsce. Warsztaty zostały następnie podsumowane przez nauczyciela historii z naszej szkoły Pana Stanisława Penara, który oprócz tego opowiedział uczniom o historii Żydów Rymanowskich. Uczniowie mieli również okazję zwiedzić Kościół Parafialny pod wezwaniem Św. Wawrzyńca i spotkać się z proboszczem ks. Mieczysławem Szostakiem, który posiada bardzo dużą wiedzę zarówno o historii Kościoła, jak i samego Rymanowa.

Polscy i niemieccy uczniowie zwiedzili również najważniejsze miejsca związane z ludnością żydowską Rymanowa: Cmentarz Żydowski, Synagogę oraz Izbę Pamięci, znajdującą się w domu pani Małki Doron. Po tych wszystkich miejscach oprowadzał nas Pan Rafał Głód. Kolejnym punktem wizyty był wspólny wyjazd do Zamościa i Lublina, gdzie uczniowie zwiedzali miasto, uczestniczyli w warsztatach historycznych, prowadzonych w języku angielskim i przede wszystkim zwiedzili Obóz Zagłady w Bełżcu i na Majdanku. Wspólnie spędzony czas, praca nad tak trudnym dla obu stron tematem służyły lepszemu zrozumieniu się, budowaniu postaw otwartości, tolerancji i przede wszystkim zachowaniu w pamięci ważnych faktów z tak bolesnej historii. Mamy nadzieję, że jest to dopiero początek dalszej współpracy, której kolejnym etapem będzie rewizyta uczniów polskich w Niemczech.


Tekst: Magdalena Piotrowska

Fot. Marek Sokołowski
Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży


Dodane przez webmaster dnia 22 październik 2018 17:16:036907 Czytań - Drukuj

Programy finansowane z Unii Europejskiej
Zdalna Szkoła
PNWM Jugendwerk
Deutsch Plus+
Tłumacz
Ranking Perspektywy
Odwiedziło nas:.

7520036

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Użytkowników: 3
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: szkola_p

Wszelkie cenne uwagi dotyczace tresci oraz wygladu strony prosze kierowac na: wojtek.lorymanow@gmail.com
Wszystkie prawa zastrzezone © 2008