Europejski Dzień Języków Obcych 2018

Jak co roku dnia 26 września wraz ze sporą grupką naszych licealistów udaliśmy się do siedziby PWSZ w Krośnie aby po raz kolejny wziąć udział w obchodach Europejskiego Dnia Języków. Dzień ten obchodzony w całej Europie właśnie 26 września, regularnie gromadzi w krośnieńskim PWSZ liczną grupę młodych miłośników nauki języków obcych wraz z ich nauczycielami. W tegorocznej edycji udział wzięło pond 270 uczniów ze szkół położonych w Krośnie oraz regionie.

W tegorocznej edycji przypadającej na jubileuszowy rok odzyskania przez Polskę niepodległości, po powitaniu przez Prorektora do spraw studiów doktora Dominika Wróbla, spotkanie poprowadził Dyrektor Instytutu Humanistycznego, doktor Bartosza Gołąbka, który wygłosił niezwykle ciekawy i pouczający krótki wykład na temat różnorodności etnicznej i językowej Niepodległej Rzeczypospolitej

Dzięki temu wykładowi dowiedzieliśmy się między innymi, kto, i w jakich okolicznościach w dawnej Rzeczpospolitej posługiwał się językiem arabskim, co oznacza określenie język „tutejszy”, jak nazywany jest inaczej język łemkowski, a także jakie są formalne kryteria klasyfikacji języków zagrożonych. Niewątpliwie zaskoczeniem dla nas była informacja, że blisko 10 milionów obywateli międzywojennej Rzeczypospolitej posługiwało się innym niż język polski językiem ojczystym. Wykład stał się także okazją do rozważań o sytuacji i miejscu mniejszości narodowych we współczesnej Polsce.

Warto było w skupieniu wysłuchać wykładu, gdyż tuż po nim miejsce miał quiz zawierający pytania dotyczące poruszonych wcześniej kwestii. Ci, którzy dobrze odpowiedzieli na zadane im pytania otrzymali nagrody w postaci koszulek. Nasi uczniowie znaleźli się wśród owych szczęśliwców.

Po części oficjalnej uczniowie udali się na warsztaty z języków obcych, a w tym z angielskiego, hiszpańskiego, niemieckiego i rosyjskiego, które umożliwiły im doskonalenie swoich sprawności oraz umiejętności językowych, pogłębienie wiedzy oraz poznanie nowych ciekawych ludzi. Nasi uczniowie bardzo pozytywnie wypowiadali się na temat warsztatów, w których wzięli udział twierdząc, iż były one zarówno zabawą, jak i nauką.


Tekst: Anna Kenar – Szul

Dodane przez webmaster dnia 30 październik 2018 20:42:3568 Czytań - Drukuj

Programy finansowane z Unii Europejskiej
PNWM Jugendwerk
Tłumacz
Wazne terminy


Styczeń 2019
Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Nie ma wydarzen w tym dniu
fotonowinki
Chińskie Znaki
Odwiedziło nas:.

3847851

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Użytkowników Online
Gości Online: 5
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Użytkowników: 3
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: szkola_p

Wszelkie cenne uwagi dotyczace tresci oraz wygladu strony prosze kierowac na: wojtek.lorymanow@gmail.com
Wszystkie prawa zastrzezone © 2008