Debata Open Space Technology oraz Happening Czytelniczy w Jasiu Wędrowniczku


We wtorek, dnia 16.10.2018 r. w restauracji Jaś Wędrowniczek w Rymanowie miała miejsce debata Open Space Technology na temat Ekonomii Społecznej połączona z happeningiem czytelniczym pod hasłem „Sytuacja czytelnictwa wśród Twoich najbliższych – jak to widzisz?”, na których pojawili się uczniowie klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Rymanowie wraz z wychowawcami, a także przedstawiciele Zakładu Aktywności Zawodowej, Burmistrz Gminy Rymanów – Pan Wojciech Farbaniec, Pani Magdalena Bolanowska działająca w Stowarzyszeniu LGD „Dorzecze Wisłoka” oraz Pani Justyna Szepieniec – właścicielka restauracji Jaś Wędrowniczek.

Pierwsza część spotkania poświęcona była dyskusjom na temat pracy, w czasie których uczniowie dzielili się swoimi opiniami oraz pomysłami. Częstując się ciastkami i napojami, można było przysiąść się do stolika, przy którym poruszano interesujące daną osobę tematy, a było ich nie mało. Każdy zaś związany był z tematem pracy.

W dalszej części eventu odbyła się prezentacja pracy klas, które przygotowały w różnych formach apel, zachęcający do regularnego czytania. Jako pierwsza wystąpiła klasa 1A, wystawiając przed publicznością krótkie przedstawienie, mające na celu zobrazowanie sytuacji czytelnictwa w dzisiejszym świecie. Za pośrednictwem rozprawy sądowej, w której to książka zajmowała pozycję oskarżonej, pokazany został proces współczesnego nam rozwoju komputerów i elektroniki, skazujący ją za zacofanie i niepraktyczność. W przedstawionej scence udział wzięła cała klasa wraz z wychowawczynią. Każdy miał swoją rolę do odegrania.

Klasa 1B odtworzyła przygotowany wcześniej filmik, zawierający wiele złotych myśli, cytatów oraz krótkich scenek, w których aktorami byli sami uczniowie. Mogliśmy też usłyszeć wiersz oraz poznać preferencje czytelnicze uczniów tej klasy. Większość z nich wybierała książki, poruszające tematykę miłości, a także przygód. Następnie zaznajomiliśmy się ze stosunkiem do literatury u statystycznego nastolatka, osoby dorosłej oraz w podeszłym wieku, co poprzez eksperyment przedstawili uczniowie klasy 1C. Dowiedzieliśmy się, iż młodzi ludzie rzadko sięgają do książek, wybierając inną formę rozrywki; dorośli w wolnych chwilach czytają głównie utwory, mające służyć rozrywce i zrelaksowaniu się, natomiast osoby w podeszłym wieku bardzo często spędzają czas na zagłębianiu się w tajniki przeróżnych powieści.

Klasa 1D zaprezentowała wpływ książki na młodego człowieka, pokazując, jak wiele może ona wnieść do jego rozwoju i przyszłości. Przedstawili również wyniki ankiety, przeprowadzonej wśród mieszkańców Rymanowa, która informowała, ile powieści przeczytali ankietowani w ciągu ostatniego roku.

Zdarzenie, mające miejsce w przyszłości i przedstawiające, jak bardzo bezużyteczna i wręcz zakazana stanie się książka, odegrała klasa 1E, przewidując, jak duży udział w życiu człowieka będzie miała kiedyś elektronika i jak bardzo ucierpi na tym literatura. Na koniec odczytali jeszcze kilka faktów dotyczących czytelnictwa.

Jury jak samo przyznało nie miało łatwego zadania podczas wyłonienia zwycięscy konkursu, jednakże ostatecznie przyznała wygraną klasie 1A. Nagrodą będzie kolacja w Restauracji Jaś Wędrowniczek według zasad protokołu dyplomatycznego w towarzystwie zaproszonego gościa – byłego doradcy prezydenta Pana Romana Kuźniara.

Wszystkie klasy pierwsze pokazały tego dnia, jak ważnym elementem życia powinna być literatura, a całe spotkanie upłynęło w atmosferze wzajemnej życzliwości i mile spędzonego czasu. Ponadto z niektórymi z nas dziennikarze radiostacji RMF MAXX również obecni na eventcie przeprowadzili wywiady, co było nie tylko ogromnym zaskoczeniem ale również niezapomnianym, ciekawym i pouczającym doświadczeniem.


Tekst: Agnieszka Niemiec uczennica kl. 1A LO

Dodane przez webmaster dnia 07 listopad 2018 16:13:41396 Czytań - Drukuj

Programy finansowane z Unii Europejskiej
Zdalna Szkoła
PNWM Jugendwerk
Deutsch Plus+
Tłumacz
Ranking Perspektywy
Odwiedziło nas:.

7220249

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Użytkowników Online
Gości Online: 4
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Użytkowników: 3
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: szkola_p

Wszelkie cenne uwagi dotyczace tresci oraz wygladu strony prosze kierowac na: wojtek.lorymanow@gmail.com
Wszystkie prawa zastrzezone © 2008