„Sen o Niepodległej” - obchody Setnej Rocznicy Niepodległej Polski w Gminie Rymanów

Władze lokalne, mieszkańcy gminy Rymanów oraz zaproszeni goście uczcili setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody rozpoczęły się uroczystym przemarszem, na czele którego podążali uczniowie niosący 30-metrową biało - czerwoną flagę, poczty sztandarowe i uczestnicy prowadzeni przez Rymanowską Orkiestrę Dętą sprzed budynku Domu Sokoła do Kościoła Parafialnego. Uroczystą mszę świętą, celebrowaną przez ks. prof. zw. dr. hab. Józefa Wołczańskiego - Honorowego Przewodniczącego Obywatelskiego Komitetu Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości, poprzedziło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego.

Po mszy nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie pomnika ufundowanego przez mieszkańców miasta i gminy Rymanów w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po uroczystej odprawie i zmianie warty w wykonaniu uczniów klas mundurowych LO w Rymanowie nastąpiło złożenie okolicznościowych wiązanek przez delegacje Urzędu Gminy, PTG Sokół, Stowarzyszenia Nasz Rymanów i inne, obecne na uroczystości. W budynku Sokoła odbyła się dalsza część ceremonii. Rozpoczęło ją wystąpienie Burmistrza Gminy Rymanów, Wojciecha Farbańca, a następnie odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów pierwszych klas mundurowych LO w Rymanowie w obecności mjr. Pawła Kociaka, reprezentującego XXI Brygadę Strzelców Podhalańskich. Szczególnie zasłużonym uczniom nadane zostały Stopnie Sokole.

Zwieńczeniem uroczystych obchodów było widowisko „Sen o Niepodległej” przygotowane przez nauczycieli i uczniów ZSP w Rymanowie. Na tle literacko – filmowej retrospekcji dziejów naszego kraju ukazane zostały wzruszające sceny obrazujące marzenia i sny polskich rodzin o wolnej Ojczyźnie. Serca wszystkich poruszyły przepełnione miłością do Boga i Ojczyzny pieśni w wykonaniu nauczycieli i uczniów. Widowisko wywołało wśród widzów ogromne, głębokie emocje, wielu nie wstydziło się płynących po policzkach łez wzruszenia.


Tekst: Urszula Pelczar, Dominika Góra-Rygiel
Zdjęcia: Maciej Czado

Dodane przez webmaster dnia 14 listopad 2018 16:02:33172 Czytań - Drukuj

Programy finansowane z Unii Europejskiej
PNWM Jugendwerk
Tłumacz
Wazne terminy


Kwiecień 2019
Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Nie ma wydarzen w tym dniu
fotonowinki
Odwiedziło nas:.

4067861

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Użytkowników: 3
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: szkola_p

Wszelkie cenne uwagi dotyczace tresci oraz wygladu strony prosze kierowac na: wojtek.lorymanow@gmail.com
Wszystkie prawa zastrzezone © 2008