Święto Pieczonego Ziemniaka w Jasiu Wędrowniczku

Jesień i zima to okres, gdy wcześnie robi się ciemno, spacer, gra w piłkę na podwórku czy wyjście na plac zabaw nie jest możliwe. Również z powodu temperatury… Co wtedy można zrobić z dziećmi, które w domu się nudzą? Doskonała propozycja – zabawa w stemplowanie i warsztaty z kaligrafii. Uczniowie klas pierwszych, klasy 3 a i zerówki wzięły udział w warsztatach organizowanych przez restaurację Jaś Wędrowniczek.

W poniedziałek 29 października 2018r. zajęcia kilku klas z naszej szkoły odbyły się nieco inaczej niż zwykle. Uczniowie wraz z wychowawcami udali się do Restauracji Jaś Wędrowniczek, gdzie odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka. Podczas wspólnych zajęć, wesołych zabaw, pląsów i śpiewów dzieci poszerzyły wiedzę na temat historii ziemniaka, zajadały się pieczonymi w ognisku ziemniakami z masełkiem. Uczniowie mieli okazję poznać się lepiej i przekonać się, że szkoła to nie tylko nauka i wymagający nauczyciele, lecz także miejsce wspaniałych imprez, podczas których zdobywamy wyjątkowe, bezcenne doświadczenia. Zajęcia odbywały się w grupach.

Podczas zajęć dzieci przeniosły się do szkoły sprzed 100 lat, poznawały zasady kaligrafii, posługując się specjalnymi tabliczkami i rysikami, piórkiem i atramentem.

Kaligrafia uczy cierpliwości, staranności i pokory. To cnoty, których nam w dzisiejszym zabieganym świecie bardzo brakuje, ale do których podświadomie tęsknimy. Pisanie ręczne ma też ogromne znaczenie w rozwoju dzieci. Eksperci biją na alarm, by nie zastępować klasycznej zabawy kredkami i ołówkami rysowaniem na ekranie tabletów. U dzieci w wieku przedszkolnym w mózgu tworzą się miliardy połączeń synaptycznych, a pisanie jest jedną z czynności, która stymuluje aktywność mózgu i rozwój tych połączeń. Oprócz tego zabawa kredkami i ołówkiem pomaga w koordynacji ruchów mięśni i motoryki małej, związanej z opanowaniem umiejętności posługiwania się małymi przedmiotami i narzędziami. Nauka pisania łączy się z nauką czytania, ponieważ obie te czynności pobudzają podobne obszary mózgu. Dlatego brak umiejętności posługiwania się narzędziami do pisania i słabiej rozwinięta motoryka, może negatywnie wpływać na naukę czytania. Dziecko, które nie radzi sobie z notowaniem ołówkiem czy długopisem, może mieć problem z rozumieniem czytanego tekstu, nauką ortografii czy gramatyki oraz ogólnym przyswajaniem wiedzy.

Postęp cywilizacyjny bardzo zmienił świat wiedzy i wyobrażeń dziecięcych. Większość dzieci ze środowisk miejskich nie do końca wie skąd się biorą ziemniaki, odpowiadając najprościej: ze sklepu, z targu…. Celem zajęć było: uświadomienie dzieciom, jakie są walory odżywcze tego warzywa oraz zachęcanie dzieci do wykonania prac plastycznych z wykorzystaniem stempli z ziemniaków. Stemplowanie to odmiana malowania palcami – w czasie malowania dzieci doskonale się bawią, a do tego ćwiczą motorykę i koordynację ręka-oko. To rozwój przez zabawę, warto więc wykorzystywać takie metody, bawiąc się z dziećmi w ten sposób od najmłodszych lat. Uczniowie wraz z wychowawcami podjęli się produkcji ziemniaczanych stempli z wykorzystaniem foremek do ciastek .Sporo zabawy było już podczas wymyślania i wycinania stempelkowych kształtów. Potem za pomocą takich ziemniaczanych stempli i farb plakatowych tworzyli prawdziwe dzieła sztuki.

Upieczone w ognisku, pachnące dymem ziemniaki to prawdziwe przysmaki. Większość dzieci pierwszy raz próbowała takich rarytasów. Niektórzy zastanawiali się czy można je zjadać. Wiele dzieci prosiło o dokładkę, co mogło świadczyć, że pieczone w ognisku ziemniaczki mogą smakować.


Tekst. Wychowawcy klas:
Anna Kandefer
Agata Kościńska
Ewa Kinga Niemczyk
Urszula Ziemiańska

Dodane przez webmaster dnia 03 grudzień 2018 13:45:5184 Czytań - Drukuj

Programy finansowane z Unii Europejskiej
PNWM Jugendwerk
Tłumacz
Ranking Perspektywy
fotonowinki
Odwiedziło nas:.

4132258

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Użytkowników: 3
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: szkola_p

Wszelkie cenne uwagi dotyczace tresci oraz wygladu strony prosze kierowac na: wojtek.lorymanow@gmail.com
Wszystkie prawa zastrzezone © 2008