Jestem Polakiem… – to brzmi dumnie

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzona była w ZSP w Rymanowie przez cały 2018 rok. W tym czasie odbywały się imprezy szkolne i środowiskowe. Uświadomiły nam one, że wolność daje poczucie suwerenności i bezpieczeństwa, że o wolność wciąż trzeba walczyć i zabiegać, aby jej ponownie nie stracić. Przypominały o bohaterstwie naszych przodków, zachęcały do pielęgnowania przywiązania do rodzinnego kraju i domu oraz dumy z bycia Polakiem.
Finałową odsłoną uroczystości w klasach 4-8 Szkoły Podstawowej było przeprowadzenie międzyklasowego Turnieju pod hasłem „Myśląc Ojczyzna…”, na który złożyło się rozegranie i rozstrzygnięcie konkursów: literackiego, plastycznego, historycznego i muzycznego. Spotkanie rozpoczęło się programem słowno-muzycznym o tematyce patriotycznej przygotowanym przez uczniów z klas 6 i 7 pod opieką p. Moniki Piech-Bolanowskiej.

W drugiej części uroczystości dyplomy i nagrody otrzymali laureaci poszczególnych konkursów. Konkurs Plastyczny przeprowadzony przez p. Kamilę Pawłucką- Górecką został rozstrzygnięty następująco: 1. m-ce Kamil Dąbrowski (7a), 2. m-ce Marta Leń (5b), 3. m-ce Milena Cypcar (5a), wyróżnienia: Urszula Cypcar (7a), Małgorzata Sabat (4a), Dominik Bobko (6a).
W Konkursie Literackim uczniowie wykazali się kunsztem i inwencją twórczą, powstały prace prozatorskie i poetyckie. Jury w składzie: p. Beata Miszczyk, p. Jadwiga Pigoń, p. Kamil Wątor wyłoniło zwycięzców: 1. m-ce Wiktor Wacławski (5b), 2. m-ce Amelia Fabisz (6a), 3. m-ce Eliza Dembicka (8a), wyróżnienia: Olga Argasińska (7a), Nikola Wojnarowska (8b), Karolina Sobieraj (4a).

Rywalizacja w Konkursie Historycznym stała na bardzo wysokim i wyrównanym poziomie. Okazało się, że historia Polski w okresie od rozbiorów do czasów współczesnych nie miała dla klasowych drużyn tajemnic. Pytania konkursowe przygotowane przez p. Stanisława Penara i p. Pawła Garbacika wymagały od zawodników wiedzy wykraczającej poza program nauczania klas najmłodszych. Wszyscy spisali się rewelacyjnie. Ostatecznie zwyciężyli reprezentanci klasy 5a Nadia Sieniawska i Bartosz Rajchel. Na drugim miejscu uplasowały się aż cztery drużyny: Dawid Biniek, Wiktor Wacławski (5b), Kornelia Miagierowska, Julia Szczechowska (6b), Zuzanna Smerecka, Jakub Zając (7b). Trzecie miejsce zajęli Bartosz Oleksiński, Szymon Biniek (4b).

Na koniec został rozegrany Quiz Muzyczny przygotowany przez Fryderyka Gierlacha. Zawodnicy po wysłuchaniu 30 sekundowych fragmentów melodii odgadywali tytuły popularnych piosenek i pieśni patriotycznych. Chociaż żadnemu uczestnikowi nie uda się uzyskać kompletu punktów, wszyscy poradzili sobie bardzo dobrze. Równorzędne pierwsze miejsce zdobyli: Sandra Urbanik (4a), Julia Krakowiecka (4b), Piotr Dąbrowski (5a), Laura Urbanik (6b), Bartosz Twardzik (7a), Natalia Maśnik (7b), Aleksandra Kandafer (8a).

Turniej został rozstrzygnięty po dodaniu punktów za biało-czerwone stroje i emblematy. Komisja konkursowa w składzie: p. Monika Dobosz, p. Kamil Wątor oraz przewodniczący SU, Fryderyk Gierlach ogłosiła wyniki. Turniej wygrała klasa 5b, która nieznacznie pokonała klasę 7a i klasę 5a. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki. Nad sprawnym przebiegiem Turnieju czuwała p. Beata Miszczyk. W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie i współpracę, dzięki czemu rocznica odzyskania niepodległości zyskała godną oprawę i stała się niezwykłą lekcją patriotyzmu.


Tekst: Beata Miszczyk

Dodane przez webmaster dnia 04 grudzień 2018 21:38:55109 Czytań - Drukuj

Programy finansowane z Unii Europejskiej
PNWM Jugendwerk
Tłumacz
Ranking Perspektywy
fotonowinki
Odwiedziło nas:.

4132288

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Użytkowników: 3
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: szkola_p

Wszelkie cenne uwagi dotyczace tresci oraz wygladu strony prosze kierowac na: wojtek.lorymanow@gmail.com
Wszystkie prawa zastrzezone © 2008