II Podkarpackie Wykłady z Ekologii i Ochrony Środowiska
„Wiedza jest drugim słońcem dla tych, którzy ją posiadają”.
Heraklit z Efezu


Dnia 20 grudnia 2018r. grupa licealistów wraz z Panią P. Kilar wzięła udział w wykładach z zakresu ekologii i ochrony środowiska w Kampusie Politechnicznym PWSZ w Krośnie. Inicjatywa ta, ściśle związana z XXXIV Olimpiadą Wiedzy Ekologicznej ma na celu zwiększanie świadomości ekologicznej oraz poszerzanie zakresu wiedzy związanego z zagadnieniami ochrony środowiska wśród młodzieży. Wykłady miały również na celu pomóc w przygotowaniach zainteresowanym uczestnictwem w olimpiadzie.

Łącznie przygotowano dla nas cztery wykłady z czego jeden z nich mogliśmy wysłuchać w języku angielskim. Jego tytuł brzmiał „Harvesting Energy and Resources from Wastewater” („Pozyskiwanie Energii i Zasobów z Ścieków”) i zaprezentował nam go dr Karol Trojanowicz. Traktował on o sposobach recyklingu i utylizacji zanieczyszczonych wód, a także nowoczesnych technologiach które w przyszłości mogłyby umożliwić placówkom oczyszczania ścieków produkcję energii elektrycznej na dużą skalę.

Drugi z wykładów otworzył przed nami zupełnie nowy świat - świat owadów. Dr inż. Tomasz Olbrycht, z zawodu oraz zamiłowania entomolog pokazał nam, że to czego tak często nie dostrzegamy schowanego wśród zieleni traw potrafi być piękne i interesujące. Różnobarwne chrząszcze i motyle świetnie prezentowały się na pokazywanych nam zdjęciach, które towarzyszyły każdemu opisowi doktora, a z racji tego, że zdecydował się on w szczególności skupić na okazach spotykanych na Podkarpaciu, temat wydał nam się zdecydowanie bliski.
Po krótkiej przerwie wróciliśmy na salę gdzie ponownie przywitał nas pan Trojanowicz, tym razem wykładem „Mikrozanieczyszczenia w środowisku wodnym”. Dowiedzieliśmy się czym tak właściwie są owe mikrozanieczyszczenia oraz jakie niebezpieczeństwa wiążą się z ich obecnością w wodzie. Opowiedział nam również co nieco o sposobach ochrony przed ich szkodliwym wpływem.

Ostatni z wykładów prowadzony był przez panią dr inż. Martę Pisarek, która od pierwszych jego chwil porwała nas swoim angażującym stylem wypowiedzi. Jej wykład zatytułowany „Ochrona ciemnego nieba” mówił o zagadnieniach związanych z zapobieganiem zanieczyszczeniom świetlnym spowodowanym nieprawidłowym oświetleniem. Jest to inicjatywa konieczna, abyśmy mogli wieczorami podziwiać piękno nocnego, pełnego gwiazd nieba. Więcej na temat tego zagadnienia można przeczytać na stronie Link

Po oficjalnym zakończeniu wróciliśmy do szkoły bogatsi w nową wiedzę, którą w przyszłości z pewnością będziemy mogli wykorzystać. Życzymy powodzenia i trzymamy mocno kciuki za uczniów, którzy będą się zmagać z wiedzą ekologiczną na teście Olimpiady Wiedzy Ekologicznej.


Tekst: Uczeń II LO C M.K

Dodane przez webmaster dnia 28 grudzień 2018 17:25:54108 Czytań - Drukuj

Programy finansowane z Unii Europejskiej
PNWM Jugendwerk
Tłumacz
Ranking Perspektywy
Odwiedziło nas:.

4268232

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Użytkowników: 3
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: szkola_p

Wszelkie cenne uwagi dotyczace tresci oraz wygladu strony prosze kierowac na: wojtek.lorymanow@gmail.com
Wszystkie prawa zastrzezone © 2008