Przygoda w fantastycznym świecie tłumaczeń

W środę, 27 marca 10 osobowa grupka śmiałków złożona z uczniów klas pierwszych oraz drugich liceum udała się pod opieką pań: Rebeki Zalisz oraz Anny Kenar – Szul do siedziby krośnieńskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej aby wziąć udział w VIII edycji Warsztatów Przekładowych. Organizatorem tego wydarzenia był: Zakład Filologii Angielskiej oraz Zakład Komunikacji Międzykulturowej PWSZ im. Stanisława Pigonia.

Najpierw wysłuchaliśmy frapującego wykładu zatytułowanego „Komiksowe potyczki tłumacza”, który wygłosiła Pani dr hab Joanna Dybiec – Gajor – pracownik Katedry Dydaktyki Przekładu Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, która w bardzo elokwentny a zarazem ciekawy sposób opowiadała o pułapach, a zarazem wyzwaniach, jakie czekają na tych, którzy podejmują się tłumaczenia komiksów. Dzięki Pani doktor dowiedzieliśmy się m.in. co to jest komiks, ile osób pracuje przy tworzeniu tego rodzaju przekazu literackiego, co to są słowa onomatopeiczne oraz usłyszeliśmy zabawną historię, jaka niedawno wydarzyła się podczas próby przetłumaczenia na język angielski legendarnego komiksu pt. „Szkoła latania” z serii o Kajku i Kokoszu autorstwa Janusza Christy.

Po wykładzie nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach tłumaczeniowych, podczas których mieli doskonałą okazję przetestować, jak również doszlifować swoje umiejętności językowe. Jedna grupa pracowała w warsztatach poświęconych tematyce literatury słowiańskiej, z naciskiem na rożnego rodzaju duchy, stworzenia, czy bestie, takie jak: boby, bezkosty, gniotki, czy chowańce, zaś druga zmierzyła się z wyzwaniem, jakie stawiane jest przed profesjonalnymi tłumaczami symultanicznymi i miała możliwość przebywać w specjalnej kabinie, która na co dzień jest miejscem pracy tychże tłumaczy.

Po 4 godzinach zmagań zadowoleni ale i zmęczeni wróciliśmy do Rymanowa. Wszyscy uczniowie zgodnie stwierdzili, iż zdobyli nowe doświadczenia, a to, czego nauczyli się podczas warsztatów z pewnością przyda się im w przyszłości i to nie tylko w czasie lekcji języka angielskiego.


Tekst : A. Kenar – Szul

Dodane przez webmaster dnia 31 marzec 2019 21:08:06378 Czytań - Drukuj

Programy finansowane z Unii Europejskiej
Zdalna Szkoła
PNWM Jugendwerk
Deutsch Plus+
Tłumacz
Ranking Perspektywy
Odwiedziło nas:.

7220237

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Użytkowników: 3
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: szkola_p

Wszelkie cenne uwagi dotyczace tresci oraz wygladu strony prosze kierowac na: wojtek.lorymanow@gmail.com
Wszystkie prawa zastrzezone © 2008