102 Rocznica Odzyskania Niepodległości w ZSP Rymanów

11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować. Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada to ważne i piękne święto – święto każdego Polaka.

Mimo naszej nieobecności w szkole, ze względu na naukę zdalną, pamiętaliśmy o święcie narodowym, o 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z uwagi na panującą sytuację epidemiczną w kraju, nie mogliśmy zorganizować uroczystych apeli czy spotkań. Mając jednak pełną świadomość, jak bardzo ważne jest budzenie patriotyzmu w dzieciach od najmłodszych lat, wiele uwagi poświeciliśmy temu tematowi. Podczas zajęć zdalnych czytając legendę o Lechu, Czechu i Rusie poznaliśmy początki państwa polskiego. Uczniowie młodszych klas z ogromnym zainteresowaniem poznawali ważne dla naszego kraju wydarzenia historyczne sprzed wielu lat. Dzięki możliwościom multimedialnym mogli poznać takie postacie jak: pierwszy władca Polski – książę Mieszko I z rodu Piastów, bohaterów z lat późniejszych: marszałka Józefa Piłsudskiego, Adama Czartoryskiego, Piotra Wysockiego. Opowiadaliśmy dzieciom podczas zajęć zdalnych o tych wielkich dowódcach, którzy wraz z dzielnymi żołnierzami polskimi walczyli o Polskę i odbudowanie polskości. Dlatego dziś oddajemy cześć Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu oraz tym wszystkim, którzy poświęcili swoje życie, by uratować Polskę w czasie wojen, gdy atakowały ją inne kraje. Cieszymy się, że mamy nadal swój język, swoją flagę i tożsamość, że żyjemy w wolnym kraju. Uczymy nasze dzieci wdzięczności za to, że mamy pokój, możemy spokojnie się uczyć, pracować, mówić i pisać po polsku. Aby przetrwał nasz naród, musimy wiedzieć o tym wszystkim, szanować naszą historię i tradycję. Mimo trudnych czasów, w jakich przychodzi nam żyć, my nauczyciele rymanowskiej szkoły, jesteśmy szczęśliwi, że możemy przekazać tę wiedzę swoim uczniom, rozmawiać, o tym, co to jest niepodległość, jak należy szanować flagę, godło, Prezydenta Polski, a także polskich bohaterów, którzy przyczynili się do tego, że nasz kraj jest wolny.

Nasi uczniowie opowiadali nam, że razem z tatą wieszali flagi na swoich domach, że oglądali zdjęcia, słuchali opowieści dziadków. Wszyscy wiemy, że najlepiej przekazywać dzieciom te wiadomości za pomocą własnego przykładu.
Poznaliśmy wiersz "Katechizm polskiego dziecka". Uczyliśmy się słów naszego pięknego hymnu narodowego „Mazurka Dąbrowskiego”, odpowiednich postaw oraz szacunku do symboli narodowych. Podczas zajęć plastyczny wykonywaliśmy makietę „Tu wszędzie Polska” oraz wyklejaliśmy Białego Orła na czerwonym tle.
Nasze „ Spotkanie z historią” zostało zakończone prezentacją multimedialną Pana Macieja Rędziniaka - pracownika IPN pt. "Symbole narodowe Polski". Jesteśmy dumni z naszych uczniów. Mimo, że są tacy mali, możemy powiedzieć, że to prawdziwi patrioci dzisiejszych czasów.


Marta Tomkiewicz
Nauczyciel w ZSP w Rymanowie


Dodane przez webmaster dnia 20 listopad 2020 15:17:262512 Czytań - Drukuj

Programy finansowane z Unii Europejskiej
Zdalna Szkoła
PNWM Jugendwerk
Deutsch Plus+
Tłumacz
Ranking Perspektywy
Odwiedziło nas:.

7195680

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Użytkowników: 3
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: szkola_p

Wszelkie cenne uwagi dotyczace tresci oraz wygladu strony prosze kierowac na: wojtek.lorymanow@gmail.com
Wszystkie prawa zastrzezone © 2008