Pola Nadziei

Wiemy doskonale z jakże wypaczonym wizerunkiem śmierci stykają się nasze dzieci w filmach, grach komputerowych czy sensacyjnych programach telewizyjnych.. Poważnych rozmów na temat umierania, końca życia, cierpienia, osamotnienia wolimy unikać, naiwnie zakładając, że uchronimy nasze dzieci przed niepotrzebnym stresem. Jakże wielka jest tu rola nas, nauczycieli i wychowawców, w przybliżaniu tematyki umierania i śmierci w sposób delikatny, subtelny i wyważony. Przy okazji tej akcji mamy także znakomitą możliwość na uwrażliwienie naszych dzieci na potrzeby cierpiących, potrzebujących pomocy, osamotnionych w ostatnich chwilach życia oraz na inspirowanie do działania, do bezinteresownego niesienia pomocy i budzenia nadziei.

Ta ogólnoświatowa akcja „Pola Nadziei” zapoczątkowana została w 1957 roku w Anglii. Każdego roku, 6 października, w Światowym Dniu Opieki Hospicyjnej – tysiące ludzi na całym świecie sadzi przed urzędami, szpitalami, szkołami, na skwerach i w parkach żonkile – symbole życia i nadziei. Na wiosnę odbywa się szeroko zakrojona akcja, polegająca na zbieraniu funduszy dla lokalnych hospicjów.

Od kilkunastu lat akcja ta jest prowadzona także w Polsce. Jej prekursorem w naszym kraju jest Krakowskie Hospicjum im. Św. Łazarza.

Nasze krośnieńskie hospicjum zostało poświęcone 12 lutego 2011 roku przez księdza arcybiskupa Józefa Michalika, metropolitę przemyskiego. W ramach Centrum Medyczno-Charytatywnego Caritas Archidiecezji Przemyskiej w Krośnie aktualnie funkcjonuje stacjonarne hospicjum, ośrodek rehabilitacji dla osób niepełnosprawnych z Gminy Krosno i powiatu krośnieńskiego oraz Stacja Opieki Domowej „Caritas”. Na dzień dzisiejszy w hospicjum znajduje opiekę 36 osób, w tym 29 pacjentów korzysta z umowy z NFZ. Pozostali wspomagani są ludzką życzliwością, ofiarnością, sercem. Wielu wolontariuszy poświęca swój wolny czas, sprawując na co dzień opiekę i niosąc nadzieję, czyniąc godnym ostatni etap życia. Za każdy przejaw ludzkiej życzliwości, dobrej woli, za najdrobniejszy grosik wrzucony do puszki naszych młodych wolontariuszy, za zaangażowanie dzieci, rodziców, dziadków, nauczycieli w przygotowanie i przeprowadzenie akcji „Pola nadziei” - serdecznie dziękujemy. Mieszkańcy Rymanowa, jak co roku, mimo niesprzyjającej aury i ciężkich czasów, okazali otwarte serca. Chętnie odpowiedzieli na głos potrzebujących. W tym roku zebraliśmy ponad 5 tys. złotych. Mamy nadzieję, że dzięki naszej ofiarności przywrócimy uśmiech tracącym nadzieję, pomożemy godnie spędzić dni gasnącego życia.

Może w przyszłym roku uda nam się znaleźć jakąś nową ciekawą formę przekazu oraz zainteresowania jak największej liczby osób ideą wolontariatu hospicyjnego, a formy są różne – może przedstawienie, koncert, piknik… Czekamy na pomysły i chętnych do pracy.

„Każdy przejaw czynnej zaangażowanej miłości bliźniego
jest piękny, wzruszający i budzący nadzieję”

Marta Tomkiewicz
nauczyciel SP w Rymanowie


Dodane przez webmaster dnia 10 maj 2012 13:07:52564 Czytań - Drukuj

Programy finansowane z Unii Europejskiej
Zdalna Szkoła
PNWM Jugendwerk
Deutsch Plus+
Tłumacz
Ranking Perspektywy
Odwiedziło nas:.

7220568

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Użytkowników: 3
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: szkola_p

Wszelkie cenne uwagi dotyczace tresci oraz wygladu strony prosze kierowac na: wojtek.lorymanow@gmail.com
Wszystkie prawa zastrzezone © 2008