Zajęcia terenowe z kartografii i turystyki kwalifikowanej

Licealiści z naszej szkoły pod opieką nauczyciela geografii Pana Wojciecha Krukara i nauczyciela fizyki Pana Marcina Kielara wybrali się na trasę Besko- Rudawka Rymanowska (dolina Wisłoka) – Puławy. Celem wycieczki było pogłębienie wiedzy na temat przeszłości geologicznej rzeki Wisłok.

Oddalona o zaledwie kilka kilometrów od Rymanowa dolina rzeki jest największą w Karpatach odkrywką skalną łupków menilitowych – doskonałym miejscem do zdobycia wiedzy z hydrografii i geomorfologii. Wisłok na tym odcinku płynie wąskim korytem otoczonym urwistymi, wysokimi do 40 m zboczami, utworzonymi z zapadających na południe piaskowców krośnieńskich. Na przykładzie tejże rzeki poznaliśmy wiele pojęć takich jak: erozja denna, erozja boczna, przełom rzeczny, kaptaż. Występujące w zboczach doliny odkrywki skalne fliszu karpackiego pozwalają łatwiej zrozumieć czym są: prąd zawiesinowy, sedymentacja, warstwowanie, flisz, piaskowiec, łupek, skamieniałość oraz ułożenie warstw skalnych... Między Beskiem a Mymoniem wszystkie warstwy piaskowców krośnieńskich zapadają w jednym kierunku, na południe. Jeżeli pamiętamy, że powstały pierwotnie w Oceanie Tetydy, gdzie były ułożone poziomo, to trudno o lepsze przykłady ruchów fałdowych. W Rudawce Rymanowskiej na odcinku około 100 m obserwujemy sfałdowany flisz z licznymi antyklinami i synklinami. Subtelnie powyginane warstwy łupów świadczą o niezmiernie powolnym tempie ruchów górotwórczych. W przełomowym odcinku Wisłoka obok walorów przyrodniczych występują tez atrakcje antropogeniczne, związane z działalnością człowieka. Do takich należy zaliczyć stary tartak wodny. Wody Wisłoka w pewnym miejscu przegrodzone są sztucznym progiem (jazem), od którego ich część skierowana jest tzw. jarkiem na koło tartaku. Tartak nie pracuje juz od wielu lat, ale woda stale dopływa do miejsca, gdzie kiedyś spadała na koło.

Wycieczka ta pogłębiła naszą wiedzę geograficzno-geologiczną, poszerzyła horyzonty myślowe oraz nauczyła logicznego wiązania faktów i pojęć naukowych. Była to dla nas wspaniała zabawa spędzona w doborowym towarzystwie. a jednocześnie możliwość sprawdzenia możliwości fizycznych. Zajęcia te rozbudziły w całej naszej grupie uczestniczącej w zajęciach rozwijających z geografii w ramach projektu „Odkryj swój potencjał” chęć do kontynuowania i rozwiania pasji bliższego poznawania świata i praw nim rządzących.

Dagmara Skwara i Aleksandra Królicka kl II B LO


Dodane przez webmaster dnia 28 listopad 2012 19:43:00739 Czytań - Drukuj

Programy finansowane z Unii Europejskiej
Zdalna Szkoła
PNWM Jugendwerk
Deutsch Plus+
Tłumacz
Ranking Perspektywy
Odwiedziło nas:.

7220589

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Użytkowników: 3
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: szkola_p

Wszelkie cenne uwagi dotyczace tresci oraz wygladu strony prosze kierowac na: wojtek.lorymanow@gmail.com
Wszystkie prawa zastrzezone © 2008