Płonie ognisko…, czyli słów kilka o rymanowskich harcerzach

Każdy harcerz powinien znać historię organizacji, do której należy, a więc na początek kilka informacji o skautingu. Jest on jedną z najpopularniejszych organizacji młodzieżowych działających w wielu krajach. Rozwinął się w Anglii na przełomie XIX i XX wieku, a pierwsze grupy skautowe powstały w Polsce już przed I wojną światową, dzięki zaangażowaniu Andrzeja Małkowskiego, którego uważa się za twórcę polskiego harcerstwa.

Na naszych ziemiach najwcześniej w Krośnie utworzono pierwszą Skautową Drużynę Męską im. Tadeusza Kościuszki (przy obecnym LO im. M. Kopernika). W czerwcu ubiegłego roku Hufiec Krośnieński im. Jana i Stanisława Magurów (harcerzy, żołnierzy AK) obchodził 100-lecie swego istnienia.

Po I wojnie światowej ruch skautowy znalazł swoich zwolenników także w Rymanowie. Bardzo prężnie w okresie międzywojennym działały gromada zuchowa i drużyna harcerska, a później rozwijały się po wojnie aż do lat 80-tych, kiedy to nastąpił spadek popularności skautingu. Do grona zasłużonych dla harcerstwa działaczy należą m.in. dh Jan Winiarski, dh Zdzisław Niedzielski.

„Bo choć mało mam lat, w mym harcerskim mundurze,
Bogu, ludziom i Ojczyźnie - na ich wieczną chwałę służę.”

Po okresie mniejszego zainteresowania harcerstwem, od kilku lat działa przy Zespole Szkół Publicznych w Rymanowie reaktywowana 12 DH im. Zawiszy Czarnego, jedyna w naszej gminie drużyna należąca do krośnieńskiego Hufca (druhny i druhowie z drużyny w Sieniawie organizacyjnie przynależą do Hufca Sanok). Jej członkowie wzorem swego patrona - rycerza z Garbowa - odpowiedzialnie pragną kontynuować bogatą tradycję harcerską szkoły. Nie byłoby to możliwe bez dużego zaangażowania druha Stanisława Penara, który potrafi zachęcić młodzież do wstępowania w szeregi rymanowskiej drużyny.

Harcerska służba wiąże się z zabawą i przyjemnościami, ale także obowiązkiem i niekiedy wyrzeczeniami. Kierując się znanym powiedzeniem: polegać jak na Zawiszy, druhowie są tymi, na których zawsze można liczyć. Biorą udział w uroczystościach państwowych i lokalnych, z dumą noszą szary mundur z harcerskim krzyżem na piersi oraz lilijkę na berecie.

„Harcerzem być to wcale nie wada,
Harcerzem być każdemu wypada,
Harcerzem być to gratka nie lada,
Harcerzem być to innym pomagać.”

Obecnie DH skupia w swych szeregach 46 harcerzy i harcerek podzielonych na cztery zastępy. Wszyscy są uczniami naszej szkoły, choć reprezentują różne jej etapy: podstawówkę, gimnazjum lub liceum.

Nowych kandydatów na harcerzy wciąż przybywa. W odpowiedzi na pytania: dlaczego decydują się dołączyć do drużyny lub co zmieniło w ich życiu harcerstwo, można usłyszeć, że sprawia im to frajdę, daje możliwość miłego spędzenia czasu czy zdobycia nowych umiejętności. Mają też okazję, wyjeżdżając na biwaki i obozy, poznania ciekawych ludzi, nawiązania przyjaźni i zobaczenia niezwykłych miejsc. Oto kilka przykładów naszej skautowej działalności.

W ubiegłym roku braliśmy udział w wielu imprezach organizowanych przez Hufiec Krosno, a także Szczep Harcerski z Krościenka Wyżnego. Jeszcze przed wakacjami uczestniczyliśmy w obchodach 100-lecia Hufca Krosno. Wtedy też odbył się bieg patrolowy w okolicach krośnieńskiego rynku, a wieczorem uroczyste ognisko. W czerwcu po raz pierwszy wystawiliśmy patrol do Harcerskiej Gry Terenowo Sprawnościowej (3-dniowe zawody harcerskie, sprawdzające umiejętności, wiedzę oraz ducha sportowej walki), która w tym roku odbywała się na stanicy Hufca w Woli Michowej. Niestety, tradycji HGTS-owej stało się zadość, gdyż jako debiutanci zajęliśmy odległe miejsce, ale w tym roku również mamy zamiar wystartować i dać z siebie wszystko, aby poprawić wyniki. Zaś początkiem lipca część drużyny wyjechała wraz ze Szczepem z Krościenka Wyżnego na obóz harcerski nad Morze Bałtyckie do Międzywodzia. Był to już nasz trzeci tego rodzaju wyjazd, lecz pierwszy tak daleko. Kolejny raz mieliśmy znakomitą okazję do zdobywania nowych sprawności, które później można wykorzystać w życiu, a ich oznaczenia przyszyć na rękaw munduru. Poznaliśmy wiele wspaniałych osób, z którymi nadal możemy się spotykać przy różnych okazjach.

Tuż po wakacjach odbyło się rozpoczęcie Roku Harcerskiego połączone z zakończeniem uroczystości związanych z setną rocznicą powstania Hufca Krosno. Wszyscy byliśmy wzruszeni tym, że kontynuujemy już ponad stuletnią tradycję. Główne uroczystości odbywały się w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Na scenie odznaczano zasłużonych instruktorów ZHP oraz osoby, które swą pracą w samorządach, szkołach i placówkach kultury wspierają naszą organizację. Harcerze z naszego Hufca włożyli wiele serca i pracy w artystyczną część spotkania (koncert pt. „Historia pieśnią pisana” do obejrzenia i posłuchania na stronie Hufca). W pierwszych dniach listopada zostaliśmy zaproszeni na biwak w Krościenku Wyżnym. Spaliśmy w krościeńskim gimnazjum, co było nie lada przeżyciem. Chyba po raz pierwszy w życiu spędziliśmy cały weekend w szkole! Świetnie się bawiliśmy, uczestnicząc w zręcznościowych zawodach, a także biegu patrolowym. Tym razem jednak nie daliśmy plamy, zajmując II miejsce. Odbyła się także uroczysta, patriotyczna konferencja zakończona biwakiem. Ostatnio zaś konkurowaliśmy w harcerskich zawodach sportowych w tenisie stołowym, w których na nasi druhowie zajęli punktowane III miejsce.

Zapewne i w tym roku czeka nas mnóstwo niezapomnianych przygód.

Z pewnością czas, który poświęcamy na harcerstwo, nie jest czasem straconym, a kiedyś będzie miłym wspomnieniem młodości. Harcerzem może zostać każdy, niekoniecznie musi być uczeniem naszej szkoły. Wystarczą tylko chęci i pozytywne nastawienie.

Z harcerskim pozdrowieniem
Czuwaj!

dh Anna Miszczyk


Dodane przez webmaster dnia 21 marzec 2013 19:33:55722 Czytań - Drukuj

Programy finansowane z Unii Europejskiej
Zdalna Szkoła
PNWM Jugendwerk
Deutsch Plus+
Tłumacz
Ranking Perspektywy
Odwiedziło nas:.

7220296

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Użytkowników Online
Gości Online: 7
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Użytkowników: 3
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: szkola_p

Wszelkie cenne uwagi dotyczace tresci oraz wygladu strony prosze kierowac na: wojtek.lorymanow@gmail.com
Wszystkie prawa zastrzezone © 2008