Dziennikarzem być…

Nikt nie rodzi się od razu naukowcem, sportowcem czy dziennikarzem. Tę powszechnie znaną prawdę potwierdziło spotkanie uczniów naszej szkoły z reportażystą, panem Jackiem Hugo-Baderem, który zapewnił, za zanim został dziennikarzem, imał się różnych zajęć. Podpowiedział, co robić, by rozwijać swoje pasje, jak rozmawiać z ludźmi, wreszcie –jak zrobić użytek z ciekawości tkwiącej w człowieku. Wielu uczniów marzących o zawodzie dziennikarza wzięło sobie do serca te rady. Żeby sprawdzić predyspozycje uczniowskie w tej dziedzinie, małym treningiem było napisanie sprawozdania z tego spotkania. Poniżej „próbka” umiejętności dziennikarskich uczennic 1LA:


Czy praca reportażysty musi być nudna?


Dnia 13 listopada 2015 roku w auli Liceum Ogólnokształcącego w Rymanowie odbyło się spotkanie ze znanym dziennikarzem i reportażystą. Mieliśmy okazję gościć Pana Jacka Hugo-Badera.


Około godziny 11:30 licealiści naszej szkoły powitali przybyłego gościa, którego wcześniej zapowiedziała Pani dyrektor Elżbieta Nadziakiewicz. Na początku Pan Jacek przedstawił się krótko, opowiadając o swoich wcześniejszych zajęciach oraz zainteresowaniach. Dowiedzieliśmy się również, jak zaczęła się jego przygoda z reportażami
i ,,Gazetą Wyborczą", dla której pracuje już blisko 20 lat. Głównym tematem tego apelu było przybliżenie nam zadań, z którymi zmaga się on na co dzień. Pan Hugo-Bader, jako jeden z najbardziej cenionych reporterów, zajmuje się podróżami do krajów byłego ZSRR, czyli do Rosji Początkowo nie był on przekonany do tego typu wypraw, ale jak stwierdził, mile zaskoczyło go to, co zobaczył tam na własne oczy. Tamtejsze otoczenie, poznani ludzie oraz kultura, zupełnie różniły się od tych, które sobie wyobrażał. Usłyszeliśmy o jego najważniejszych dziełach, jakimi są między innymi: ,,Biała gorączka", ,,W rajskiej dolinie wśród zielska" oraz ,,Dzienniki kołymskie". Te wspaniałe reportaże były niejednokrotnie nagradzane takimi nagrodami, jak Grand Press, Bursztynowy Motyl i wiele innych. Po tym ciekawym przemówieniu, Pan Jacek opowiedział nam o najistotniejszych szczegółach
w pracy reportażysty. Mogliśmy poznać kilka sztuczek, którymi posługują się ludzie w tej branży. Opowiadał również o tym, jak ważne w reportażach jest pisanie prawdy. Na zakończenie, gość podkreślił, że nie należy ,,kolorować" opisywanych wydarzeń, gdyż wtedy nie są one wiarygodne i mogą wprowadzić czytelników w błąd.


Spotkanie z tak ciekawym człowiekiem było dla nas ogromnym doświadczeniem. Dzięki Panu Jackowi Hugo-Baderowi dowiedzieliśmy się wielu istotnych rzeczy, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia.

Izabela MarczakDziennikarstwo z perspektywy reportażysty


W piątek, tj. 13 listopada w naszej szkole na lekcji piątej, odbyło się spotkanie z dziennikarzem Jackiem Hugo- Baderem, któro miało miejsce w auli. Głównym tematem był zawód wykonywany przez naszego gościa, czyli dziennikarstwo. Pana Jacka zapowiedziała pani dyrektor, po czym oddała mikrofon w ręce reportażysty. Na wstępie nasz gość się nam przedstawił oraz pokrótce opowiedział o sobie, po czym przeszedł do spraw związanych z jego zawodem. powiadał nam o tym, jak trudno jest znaleźć kilku niesamowitych bohaterów, o których warto napisać reportaż oraz o tym, że kiedy mamy historię osoby, która jest idealna, aby ją umieścić w gazecie, ale nie mamy kilku następnych bohaterów potrzebnych do artykułu, których historie byłyby warte opublikowania. Przytoczył nam również historię swojego kolegi po fachu, który wyruszył na poszukiwanie miejsc, z książki, w których autor miał wiele wręcz nierealistycznych przygód. Po czym niejednokrotnie gdy odwiedził on te miejsca okazywało się, że to co było opisane w lekturze często nijak miało się do tego, jak jest w rzeczywistości. Kiedy zadzwonił dzwonek kończący lekcję, niestety musieliśmy się pożegnać z naszym gościem, chociaż tego nie chcieliśmy, bo spotkanie było ciekawe.


Sara Wacławska
Świat literatury, reportażu i podróżowania-

sprawozdanie ze spotkania z Jackiem Hugo-Baderem


Dnia 13.11.2015r. uczniowie LO, razem z nauczycielami, zgromadzeni w auli szkoły, uczestniczyli w spotkaniu z polskim reporterem, specjalistą w swojej dziedzinie, zajmującym się głównie państwami byłego ZSRR, a w szczególności Rosją – Jackiem Hugo-Baderem.


Po przywitaniu i przedstawieniu się, gość wprowadził słuchaczy w swój świat – świat literatury, reportażu i podróżowania. Dzięki panu Jackowi uczniowie poznali plusy i minusy bycia reporterem. Dowiedzieli się, że taki zawód wiąże się często z ciekawymi podróżami, ciągłym poznawaniem nowych osób, ale także wieloma wyrzeczeniami.


Reporter w niezwykły sposób przedstawił cały, skomplikowany proces przygotowania i przeprowadzenia rozmowy z drugim człowiekiem. Wyjaśnił, że każdy z nas posiada wspomnienia, do których nie chce wracać, i które ukrywa na dnie swojego serca. Dla reportera, takiego jak on, głównym celem jest poznanie właśnie tych wspomnień. Dlatego pierwszym jego krokiem jest wzbudzenie zaufania u rozmówcy, poprzez „zdradzanie” swoich prawdziwych historii i przygód. Według pana Badera, tak naprawdę dopiero po kilku, czasem nawet kilkunastu godzinach opowiadania o sobie, nasz rozmówca jest w stanie w pełni się przed nami otworzyć. Na tym właśnie polega sztuka rozmowy.


Pod koniec spotkania reporter podzielił się z nami informacją, że pracuje właśnie nad nową książką i wciąż poszukuje nowych bohaterów – „oryginałów” – których życiowe fascynacje mogą nas zadziwić.
Spotkanie z panem Jackiem Hugo-Baderem wywarło na uczniach naszej szkoły niemałe wrażenie. Wszyscy obecni na spotkaniu słuchali z zainteresowaniem jego opowieści. Wdzięczni za jego przybycie i poświęcony czas, nagrodzili go gromkimi brawami i skromnym upominkiem wręczonym przez przewodniczących Samorządu Uczniowskiego.


Aleksandra Śliwka
Dodane przez webmaster dnia 22 grudzień 2015 08:01:39493 Czytań - Drukuj

Programy finansowane z Unii Europejskiej
Zdalna Szkoła
PNWM Jugendwerk
Deutsch Plus+
Tłumacz
Ranking Perspektywy
Odwiedziło nas:.

7220524

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Użytkowników: 3
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: szkola_p

Wszelkie cenne uwagi dotyczace tresci oraz wygladu strony prosze kierowac na: wojtek.lorymanow@gmail.com
Wszystkie prawa zastrzezone © 2008