Włoskie klimaty w rymanowskim Liceum

W dniach 20-23 września 2016 w rymanowskim Liceum gościła grupa licealistów z włoskiej Faenzy, miasta położonego w regionie Emilia Romania. Młodzi Włosi przyjechali do Rymanowa w ramach współpracy, która od kilku lat rozwija się pomiędzy Liceum w Rymanowie i Liceum w Faenzy a dzięki której uczniowie z Rymanowa w ubiegłym roku przebywali kilka dni we Włoszech.

Wymiana była okazją do wymiany doświadczeń, zaprezentowania osiągnięć i spotkań w grupach. Uczniowie z Włoch mogli poznać bliżej naszą szkołę, sposób prowadzenia lekcji, uczenia się, naszą mentalność, kulturę i … gościnność. Wielką atrakcją dla młodych ludzi z Włoch były zajęcia na strzelnicy i pokaz sztuk walki. Warto wspomnieć, że liceum we Włoszech różni się od liceum polskiego; trwa pięć lat i nie ma w nim klas o profilu wojskowym. Widok chłopców i dziewcząt w mundurach był zatem wielkim zaskoczeniem. Wiele uśmiechów dostarczyła też lekcja języka polskiego, podczas której Włosi zmagali się z polskimi głoskami i próbowali nauczyć się kilku zwrotów w naszym języku. Najlepszym komentarzem do lekcji są słowa jednego z chłopców: „Język chiński jest o wiele łatwiejszy”. Z kolei dzieci z pierwszej klasy Gimnazjum, które uczą się języka włoskiego miały swoją pierwszą lekcję z native spikerami i były zachwycone otwartością i wesołym usposobieniem Włochów. Miłym akcentem wymiany było spotkanie z Burmistrzem, panem W. Farbańcem, który opowiadał o gminie i swoich związkach z Włochami a także wręczył gościom upominki.

W programie nie zabrakło także wycieczek. Licealiści z Włoch zwiedzili rymanowski Kościół, Cmentarz Żydowski, krośnieński rynek i sanocki Skansen. Włochom bardzo podobała się szkoła, żywo interesowali się wszystkim, wypytywali o wiele spraw, smakowała im także polska kuchnia. „ Wszystko nam się tutaj podoba: krajobraz, ludzie, wasza gościnność. Za wszystko dziękujemy” powiedzieli przy pożegnaniu.

Mamy nadzieję, że owocem wymiany będą nie tylko nawiązane znajomości i przyjaźnie, ale także przełamanie stereotypów, które niestety pokutują jeszcze między naszymi narodami.


Dodane przez webmaster dnia 21 październik 2016 14:38:09458 Czytań - Drukuj

Programy finansowane z Unii Europejskiej
Zdalna Szkoła
PNWM Jugendwerk
Deutsch Plus+
Tłumacz
Ranking Perspektywy
Odwiedziło nas:.

7220312

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Użytkowników: 3
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: szkola_p

Wszelkie cenne uwagi dotyczace tresci oraz wygladu strony prosze kierowac na: wojtek.lorymanow@gmail.com
Wszystkie prawa zastrzezone © 2008