Wolontariat w rymanowskim liceum

Rok szkolny 2016/2017 został ogłoszony Rokiem Wolontariatu. Liceum Ogólnokształcące w Rymanowie od wielu lat aktywnie angażuje się w działalność prospołeczną. Uczniowie uczestniczą w wielu akcjach ogólnopolskich, wojewódzkich i lokalnych, których celem jest niesienie bezinteresownej pomocy. Szkoła jest również inicjatorem różnych działań, które są odpowiedzą na zauważone przez nas problemy. Działa wolontariat uczniowski w Wojewódzkim Szpitalu im. Jana Pawła II w Krośnie, współpraca z brzozowskim Domem Dziecka, Towarzystwem Pomocy św. Brata Alberta w Sanoku czy fundacją „Latarnia”.
Nasze aktywności kształtują postawy prospołeczne, uwrażliwiają na potrzeby innych oraz aktywizują współpracę z organizacjami pozarządowymi. Kolejnym działaniem w tym kierunku było zorganizowanie konferencji „Wolontariat czas stracony czy czas bezcenny?” Udział w niej wzięli uczniowie liceum i gimnazjum w Rymanowie oraz gimnazjaliści z Królika Polskiego, Wróblika Szlacheckiego i Klimkówki.
Konferencja składała się z kilku bloków tematycznych. Jako pierwsza głos w naszej dyskusji zabrała Pani Elżbieta Liwosz, doradca zawodowy z Powiatowego Urzędu Pracy w Krośnie. Przedstawiła między innymi wpływ wolontariatu na rozwój kompetencji i zdobywanie doświadczenia zawodowego. Usłyszeliśmy, że bezinteresowność i odpowiedzialność są cechami mocno pożądanymi na rynku pracy. Są to istotne wyróżniki przyszłego pracownika, świadczące o tym, że osoba, która szuka pracy, angażuje się w to, co robi, jest wiarygodna i posiada doświadczenie w pracy z ludźmi. Człowiek angażujący się w pracę społeczną jest bardziej atrakcyjny na rynku pracy. Wolontariusz jawi się jako osoba otwarta, posiadająca szerokie zainteresowania i wrażliwa na problemy otaczającej ją rzeczywistości. Drugim tematem konferencji był wolontariat w obszarze pomocy społecznej. W tej części o swojej codziennej pracy opowiedzieli: ks. Marek Zarzyczny, dyrektor Centrum Medyczno-Charytatywnego Caritas Archidiecezji Przemyskiej w Krośnie, Anna Mendyka wiceprezes Fundacji Promocji Zdrowia im. dr n. med. Stanisława Langa na rzecz Szpitala Specjalistycznego Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego w Brzozowie oraz Wira Jankowska – reprezentująca Towarzystwo Przyjaciół Krośnieńskiego Hospicjum.
Wszyscy nasi goście, którzy zabrali głos w tej części konferencji, podkreślali ogromne znaczenie wolontariatu, który wychodzi poza ramy egocentryzmu i konsumpcjonizmu. Daje on nowe spojrzenie na cierpienie, bezradność, chorobę – sprawy, które od poprzednich pokoleń różnią się tylko intensywnością. Wszędzie, gdzie drugi człowiek potrzebuje wsparcia, tam ze swoim przesłaniem wkracza życzliwy, przyjazny i pomocny wolontariusz. Ostatnia część konferencji została poświęcona instytucjom, które zajmują się animowaniem ruchu wolontariackiego, wspieraniem organizacji i instytucji korzystających z pomocy wolontariuszy. W tej kwestii głos zabrała Krystyna Chowaniec komendantka Hufca ZHP Ziemi Sanockiej im. ks. hm Zdzisława Peszkowskiego, która podzieliła się swoimi doświadczeniami dotyczącymi organizacją różnorodnych inicjatyw podejmowanych przez harcerzy. Wszyscy nasi goście, kierując się troską o człowieka, niosą bezinteresowną pomoc, służą potrzebującym. Są tam, gdzie jest cierpienie, choroba i po prostu, po ludzku pomagają. Przybliżyli nam ideę pracy charytatywnej, pokazali, jak wygląda „codzienny” wolontariat. Przywołali historie wolontariuszy oraz swoich podopiecznych, potrzebujących, którym udało się pomóc oraz tych, których nie ma już wśród nas. Nasi goście utwierdzili nas w przekonaniu, że wolontariuszem może zostać człowiek w różnym wieku, który świadomie, bezinteresownie, dobrowolnie chce działać na rzecz innych, na rzecz dobra społeczeństwa, nie oczekując za to wynagrodzenia pieniężnego. Wolontariat daje również możliwość rozwijania siebie oraz swoich pasji. Wszyscy po zakończonym spotkaniu opuszczali salę naładowani pozytywną energią oraz gotowi do działania.
Beata Suwała Szczechowska


Dodane przez webmaster dnia 22 czerwiec 2017 16:33:52251 Czytań - Drukuj

Programy finansowane z Unii Europejskiej
Tłumacz
Wazne terminy


Czerwiec 2018
Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Nie ma wydarzen w tym dniu
fotonowinki
Chińskie Znaki
Odwiedziło nas:.

3615175

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Użytkowników: 3
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: szkola_p

Wszelkie cenne uwagi dotyczace tresci oraz wygladu strony prosze kierowac na: wojtek.lorymanow@gmail.com
Wszystkie prawa zastrzezone © 2008