Na naukę - języków obcych- nigdy nie jest za późno…

Lernen ist wie Rudern gegen Storm, sobald man aufhört, treibt man zurück.”(Uczenie jest jak wiosłowanie pod prąd, jak tylko przestaniesz wiosłować rzeka cię zniesie).Współczesny świat udowadnia, że nauka języków obcych ma ogromne znaczenie, gdyż ich znajomość jest jak „wiosła”, dzięki którym człowiek nie tonie, ale unosi się na „falach” komunikacji międzynarodowej. Takie i podobne skojarzenia można by przywołać w kontekście wyjazdów nauczycieli ZSP w Rymanowie (w ramach projektu Erasmus +). Po Malcie i Wielkiej Brytanii przyszedł czas na Austrię. 15 października br. wyjechałyśmy do Wiednia na kurs języka niemieckiego.
Na początku były obawy, typowa Reisefieber- gorączka przed podróżą. Jednak po dotarciu na miejsce, okazało się, że stres był niepotrzebny. Szkoła- ActiLinqua- organizator kurs- mieści się w pobliżu kompleksu muzealno-parkowego Belweder, niedaleko naszego tymczasowego zakwaterowania. W pierwszy dzień zagranicznej edukacji, zanim zasiadłyśmy do „szkolnych ławek”, zostałyśmy zaproszone na krótką rozmowę, której celem było określenie, na jakim poziomie jest nasza znajomość języka niemieckiego. Oprócz wstępnej oceny naszych umiejętności, uzyskałyśmy również bardzo szczegółowe informacje dotyczące organizacji szkoły oraz otrzymałyśmy przewodnik po Wiedniu.
Zajęcia, na które uczęszczałyśmy, podzielone były na dwa bloki dydaktyczne – gramatykę oraz konwersację. Prowadziły je młode, pełne energii i zaangażowania nauczycielki, które cieszyły się wśród uczestników kursu wyjątkową sympatią. Nasze grupy (przydzielono nas do dwóch odrębnych) liczyły ok. 10 „studentów”, którzy pochodzili z różnych zakątków świata, m.in. z Francji, Włoch, Irlandii, Rosji, Cypru, Hiszpanii, Syrii, a nawet z Kuby i Chin. Zarówno podczas zajęć z gramatyki, jak i w trakcie konwersacji, nasze nauczycielki wykorzystywały różnorodne formy i metody pracy, dzięki którym lekcje były nie tylko bardzo interesujące, ale co najważniejsze, efektywne. Trzeba podkreślić, że techniki i sposoby pracy stosowane w szkole Actilinqua nastawione były przede wszystkim na aktywny udział w zajęciach. Były to m.in. prace w parach, w grupach, gry, quizy, wchodzenie w role, itp.
Wykonywanie wielu ćwiczeń wymagało od nas stałej koncentracji i dużego zaangażowania, a każdy tydzień nauki zakończony był testem. Pracy było sporo, lecz mimo to, podołałyśmy wyzwaniu. Ciekawym doświadczeniem było przypomnieć sobie szkolne i studenckie lata, na nowo poczuć adrenalinę podczas pisania testów i nie zapomnieć o odrobieniu zadania domowego.
Wyjazdy organizowane w ramach programu „Erasmus Plus Mobilność” są wyjątkowe, ponieważ dają uczestnikom nie tylko możliwość podszlifowania umiejętności językowych, ale także pozwalają im poznawać kulturę kraju, w którym odbywają się zajęcia. Warto dodać, że oprócz standardowych lekcji, nasz kurs obejmował także tzw. Kulturprogramm, czyli poznawanie kultury i sztuki Wiednia. W tym względzie szkoła wychodziła naprzeciw oczekiwaniom uczestników- harmonogram na każdy tydzień przewidywał dodatkowe atrakcje, spotkania, np. wieczór nauki walca, wykład na temat baroku czy weekendowe wycieczki. Szkoła kładła duży nacisk na to, by jej studenci nie tylko w salach lekcyjnych uczyli się języka niemieckiego, ale by również w sposób praktyczny doskonalili językowe umiejętności, poznając tym samym Wiedeń. Jako pilne uczennice, wzięłyśmy sobie do serca te zalecenia i już pierwszego dnia ruszyłyśmy zwiedzać starówkę austriackiej stolicy. Piękna pogoda utrzymywała się przez większość dni naszego pobytu w Austrii, dlatego starałyśmy się wykorzystać każdą wolą chwilę na odkrywanie Wiednia. Udało nam się zwiedzić dwa przepiękne pałace, Belvedere i Schönbrunn. Pierwszy z nich, położony niemalże w centrum miasta, ujął nas zaprojektowanym przeszło trzysta lat temu, olśniewającym nawet jesienią, ogrodem w stylu francuskim, a także imponującą kolekcją arcydzieł malarstwa europejskiego, z Pocałunkiem Gustawa Klimta na czele. Drugi, zaskoczył swoją powierzchnią i wyjątkowym przepychem – w tej letniej rezydencji Habsburgów znajduje się prawie półtora tysiąca pokoi.
Ważne miejsce wśród zabytków każdego miasta zajmują także obiekty sakralne. Spacerując po starówce Wiednia, trafiłyśmy do wielu świątyń, jednakże największe wrażenie zrobiły na nas monumentalny, barokowy kościół wzniesiony na cześć świętego Karola Boromeusza i gotycka katedra świętego Szczepana. Podczas pobytu w Wiedniu miałyśmy także okazję uczestniczyć w wycieczce do malowniczej Doliny Wachau. Ten bardzo popularny wśród turystów region, swoją atrakcyjność zawdzięcza licznym zabytkom oraz położonym nad Dunajem winnicom. Chcąc jak najlepiej uchwycić piękno miejscowego krajobrazu, wybrałyśmy się w rejs statkiem, z którego pokładu podziwiałyśmy zapierające dech w piersiach widoki. Zwieńczeniem naszej wycieczki była wizyta w przepięknym Opactwie Benedyktynów w Melku.
Cieszymy się, że miałyśmy możliwość wyjazdu na kurs językowy do wiedeńskiej szkoły ActiLingua. Wysoki poziom nauczania, połączony z wyjątkowo przyjazną atmosferą sprawiły, że nauka była dla nas wielką przyjemnością. Jako nauczycielki, zwracałyśmy uwagę na różnorodne metody pracy wykorzystywane podczas lekcji, które z pewnością zastosujemy podczas własnych zajęć. Wyjątkowym doświadczeniem była dla nas także możliwość poznania ludzi z różnych stron globu i nawiązanie z nimi kontaktów międzynarodowych. Nasz wyjazd to nie tyko osobista przygoda, to również nowe doświadczenia i kompetencje dla naszej szkoły; to także spostrzeżenia i refleksje, którymi chcemy podzielić się ze społecznością szkolną. Szczególnie apelujemy do młodych ludzi, by szanowali język ojczysty i dbali o piękno polszczyzny (nie tylko na lekcjach języka polskiego), ale jednocześnie zachęcamy ich, by nie zmarnowali talentów lingwistycznych i wyrośli na poliglotów, dla których języki obce nie będą barierą w poznawaniu świata oraz w kontaktach międzyludzkich. Pamiętajcie, na naukę – także języków obcych- nigdy nie jest za późno!!!

Ewelina Górowska i Monika Piech- Bolanowska


Dodane przez webmaster dnia 10 grudzień 2017 15:32:50337 Czytań - Drukuj

Programy finansowane z Unii Europejskiej
PNWM Jugendwerk
Tłumacz
Wazne terminy


Styczeń 2019
Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Nie ma wydarzen w tym dniu
fotonowinki
Chińskie Znaki
Odwiedziło nas:.

3847796

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Użytkowników: 3
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: szkola_p

Wszelkie cenne uwagi dotyczace tresci oraz wygladu strony prosze kierowac na: wojtek.lorymanow@gmail.com
Wszystkie prawa zastrzezone © 2008