Wyjazd do Auschwitz – Birkenau
Dodane przez webmaster dnia 19 grudzień 2017 20:28:35

Dnia 5 grudnia 2017 roku klasy 2A i 3A gimnazjum pod opieką Pani Anny Kenar - Szul oraz Pani Marty Stefańskiej wyjechały na jednodniową wycieczkę do Oświęcimia, której głównym celem było zwiedzenie Muzeum Narodowego Auschwitz-Birkenau. Jest to miejsce byłego obozu koncentracyjnego -upamiętnia jedną z największych tragedii naszej historii. Pogodę niezbyt nam dopisywała, było pochmurno, ponuro, zimno, padał śnieg z deszczem, toteż mogliśmy wczuć mocniej w to, co ...


Rozszerzona zawartosc newsa

Dnia 5 grudnia 2017 roku klasy 2A i 3A gimnazjum pod opieką Pani Anny Kenar - Szul oraz Pani Marty Stefańskiej wyjechały na jednodniową wycieczkę do Oświęcimia, której głównym celem było zwiedzenie Muzeum Narodowego Auschwitz-Birkenau. Jest to miejsce byłego obozu koncentracyjnego -upamiętnia jedną z największych tragedii naszej historii. Pogodę niezbyt nam dopisywała, było pochmurno, ponuro, zimno, padał śnieg z deszczem, toteż mogliśmy wczuć mocniej w to, co przeżywali więźniowie obozu na mrozie, zimą.
Miejsce powstało w 1940 roku, przebywali tam Polacy, Żydzi oraz wielu przedstawicieli różnych nacji. Zamordowano tam prawie 1,2 mln ludzi, w tym ponad milion Żydów. W pierwszej części wycieczki w Auschwitz I zwiedziliśmy wybrane, ocalałe baraki, komory gazowe a także krematorium. Zobaczyliśmy nowo powstałą wystawę multimedialną dotyczącą rodzin żydowskich. Następnie wraz z przewodnikiem pojechaliśmy do Auschwitz II - Birkenau, czyli Brzezinki, gdzie przeszliśmy całą trasę, tzw. „drogę śmierci”, widzieliśmy od środka prymitywne baraki, w których byli przetrzymywani więźniowie, a także wagony kolejowe, którymi byli transportowani. Na koniec mieliśmy okazję zobaczyć pamiątkowy pomnik wzniesiony w hołdzie pomordowanym. Byliśmy pełni współczucia dla zamordowanych więźniów.
Podczas drogi powrotnej byliśmy bardzo głodni i zmarznięci, dlatego też zatrzymaliśmy się w McDonaldzie, a wizyta tam wszystkim choć odrobinę humor.
Obóz koncentracyjny zrobił na nas piorunujące i nieopisanie druzgocące wrażenie. Uważamy, że wyjazd był udany i cieszymy się że mogliśmy zwiedzić miejsca, które niewątpliwe nauczyły nas pokory i były niezapomnianą lekcją historii.

Zofia Sołtysik
(kl. 3GA)