Weselne korowody w Dniu Patrona rymanowskiej szkoły
Dodane przez webmaster dnia 21 grudzień 2017 14:54:44

Szkoły wchodzące w skład Zespołu Szkół Publicznych w Rymanowie przyjęły w 2008 roku za patrona Stanisława Wyspiańskiego. 28 listopada, w rocznicę śmierci artysty, obchodzono Dzień Patrona. W szkolnej auli przypomniano dorobek Mistrza, recytowano poezję, wcielono się w postacie z arcydramatu „Wesele”, odtworzono atmosferę kawiarni modernistycznej, w której bohema dyskutowała o sztuce ...


Rozszerzona zawartosc newsa

Szkoły wchodzące w skład Zespołu Szkół Publicznych w Rymanowie przyjęły w 2008 roku za patrona Stanisława Wyspiańskiego. 28 listopada, w rocznicę śmierci artysty, obchodzono Dzień Patrona. W szkolnej auli przypomniano dorobek Mistrza, recytowano poezję, wcielono się w postacie z arcydramatu „Wesele”, odtworzono atmosferę kawiarni modernistycznej, w której bohema dyskutowała o sztuce.
Tego dnia szkoła wyglądała niczym galeria sztuki, na ścianach zawisły reprodukcje witraży, obrazów Wyspiańskiego, grafiki. Kierując się słowami Patrona: „Idziesz przez świat i światu dajesz kształt przez twoje czyny”, w barwnych korowodach (nawiązujących do „Wesela”) uczniowie przeszli ulicami Rymanowa do Przedszkola Św. Józefa, OREW i Urzędu Gminy w Rymanowie. Przypomnieli mieszkańcom miasta o Wyspiańskim; artyście wszechstronnym, który odcisnął piętno na naszej kulturze narodowej.
Na czele korowodu do Urzędu Gminy jechała zaczarowana bryczka Pana Mariusza Szula, a w niej para młoda, którą przywitały władze gminy: Przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Krystyna Przybyła – Ostap, Pan Burmistrz Wojciech Farbaniec, Pan Jan Materniak - Zastępca, Radni Rady Miejskiej, Dyrektorzy i przedstawiciele młodzieży ze wszystkich szkół w gminie. Odbywała się bowiem w tym dniu Sesja Rady Miejskiej, na której została powołana Młodzieżowa Rada przy Radzie Miejskiej w Rymanowie.
Uczniowie zatańczyli krakowiaka, odegrali scenkę z „Wesela”, zaprosili na NARODOWE CZYTANIE „WESELA” i wystawę prac uczniów 12 grudnia 2017r. w Galerii w Rymanowie Zdroju oraz 14 grudnia w Zespole Szkół Publicznych w Rymanowie.

Małgorzata Kijowska