Happening historyczno-artystyczny, „Wymarsz legionistów”, w Pilźnie
Dodane przez webmaster dnia 24 wrzesień 2018 10:08:56

12 września 2018 Burmistrz Pilzna, Dom Kultury – Muzeum Regionalne, Publiczna Szkoła Podstawowa oraz Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Pilźnie, zorganizowały happening historyczno – artystyczny – „Wymarsz Legionistów” nawiązujący do rzeczywistych wydarzeń, jakie rozegrały się w tej miejscowości, 12 września 1914 r. Wydarzenie to było uświetnieniem obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę ...


Rozszerzona zawartosc newsa

12 września 2018 Burmistrz Pilzna, Dom Kultury – Muzeum Regionalne, Publiczna Szkoła Podstawowa oraz Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Pilźnie, zorganizowały happening historyczno – artystyczny – „Wymarsz Legionistów” nawiązujący do rzeczywistych wydarzeń, jakie rozegrały się w tej miejscowości, 12 września 1914 r. Wydarzenie to było uświetnieniem obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
W uroczystościach wzięli udział uczniowie z klas wojskowych ZSP Rymanów zrzeszeni w strukturach Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” z Rymanowa. Nasi licealiści pojechali do Pilzna na specjalne zaproszenie organizatorów, w celu zaprezentowania między innymi musztry paradnej. Happening rozpoczął się od uroczystej Mszy świętej, w intencji żołnierzy poległych za wolność Ojczyzny, w klasztorze ojców karmelitów. Potem nastąpił przemarsz wszystkich uczestników do parku otaczającego budynek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Pilźnie. Tam, w historycznym otoczeniu wydarzeń, jakie rozegrały się przed 104. laty, w części artystycznej wystąpili uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej.
Następnie członkowie pilźnieńskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, wraz z zaproszonymi gośćmi – rymanowską „mundurówką”, zaprezentowali obrazek sceniczny – „Wymarsz Sokolej Drużyny Polowej z Pilzna do Legionów Polskich w Krakowie”. Była to swoista rekonstrukcja wydarzeń historycznych z 12 września 1914 r. Na zakończenie obchodów grupa uczniów z klas wojskowych rymanowskiego liceum wchodząca w skład pododdziału reprezentacyjnego PTG „Sokół „ Rymanów, zaprezentowała licznie zgromadzonej publiczności pokaz musztry paradnej, za który zebrała zasłużone, gromkie brawa.
Marek Sokołowski, fot. Lucjan Penar