Badacze Pogranicza Wilczych Gór
Dodane przez webmaster dnia 30 październik 2018 22:16:08


Zespół Szkół w Rymanowie bierze udział w projekcie Badacze Pogranicza Wilczych Gór realizowanym w latach 2018-2019 przez Fundację Dziedzictwo Przyrodnicze we współpracy ze stowarzyszeniem EKOSKOP z Rzeszowa oraz Fundacją AEVIS ze Słowacji. W projekcie bierze udział 17 szkół ...


Rozszerzona zawartosc newsa

Zespół Szkół w Rymanowie bierze udział w projekcie Badacze Pogranicza Wilczych Gór realizowanym w latach 2018-2019 przez Fundację Dziedzictwo Przyrodnicze we współpracy ze stowarzyszeniem EKOSKOP z Rzeszowa oraz Fundacją AEVIS ze Słowacji. W projekcie bierze udział 17 szkół z obu krajów. W ramach projektu organizowane są działania edukacji ekologicznej dla szkół. Celem projektu jest zwiększenie świadomości przyrodniczej uczestników i odbiorców działań, które realizowane będą na terenie od Beskidu Niskiego przez Pogórze Przemyskie, po górę Wyhorlat na Słowacji – w regionie historycznych tzw. "Wilczych Gór".

W ramach współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020 - 25.10.2018 r. odbyła się międzynarodowa konferencja otwierająca ten projekt w Sninie na Słowacji, w której udział wzięła p. Urszula Smerecka. Tematem konferencji było znalezienie wspólnych rozwiązań dla współpracy w ramach rozwoju terytorium „Wilczych Gór”, jednocześnie przy zachowaniu i ochronie jego walorów przyrodniczych. W dawnej historii obszar ten znany pod nazwą „Wilcze Góry” reprezentuje dziś transgraniczny region Słowacji, Polski (Bieszczady, Beskid Niski i Pogórze Przemyskie) i Ukrainy, który jest unikalny w całej Europie, zwłaszcza dzięki bogactwu walorów przyrodniczych. Uczestnicy konferencji starali się znaleźć wspólny kierunek zrównoważonego rozwoju tego regionu, określić wspólne cele i metody współpracy w ich osiągnięciu.


Tekst: Urszula Smerecka


Najpierw dyskusja, a następnie warsztaty dla nauczycieli i wycieczki dla uczniów. To wszystko w ramach projektu pod hasłem "Badacze pogranicza Wilczych Gór". Realizują go wspólnie polskie i słowacka organizacje ekologiczne oraz 17 szkół z obu krajów.

Wilcze Góry to obszar Karpat, gdzie występują te drapieżniki, część pogranicza polsko-słowackiego - wyjaśnia Bartosz Pirga z Bieszczadzkiego Parku Narodowego. I dodaje, że to unikalny obszar w Europie, gdzie ten drapieżnik żyje tak licznie. To atut, który może być magnesem dla turystów. Zdaniem części uczestników konferencji w Sninie, wilk powinien być chroniony na Słowacji, jak w Polsce. Inni uważają jednak, że gospodarka leśna daje większe przychody niż turystyka i w nią należy inwestować.

Finansowany z Programu Interreg projekt zakończy w Birczy zlot poświęcony bioróżnorodności.


Tekst ze strony Polskiego Radia Rzeszów