„Sen o Niepodległej” - obchody Setnej Rocznicy Niepodległej Polski w Gminie Rymanów
Dodane przez webmaster dnia 14 listopad 2018 16:02:33


Władze lokalne, mieszkańcy gminy Rymanów oraz zaproszeni goście uczcili setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody rozpoczęły się uroczystym przemarszem, na czele którego podążali uczniowie niosący 30-metrową biało - czerwoną flagę ...


Rozszerzona zawartosc newsa

Władze lokalne, mieszkańcy gminy Rymanów oraz zaproszeni goście uczcili setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody rozpoczęły się uroczystym przemarszem, na czele którego podążali uczniowie niosący 30-metrową biało - czerwoną flagę, poczty sztandarowe i uczestnicy prowadzeni przez Rymanowską Orkiestrę Dętą sprzed budynku Domu Sokoła do Kościoła Parafialnego. Uroczystą mszę świętą, celebrowaną przez ks. prof. zw. dr. hab. Józefa Wołczańskiego - Honorowego Przewodniczącego Obywatelskiego Komitetu Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości, poprzedziło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego.

Po mszy nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie pomnika ufundowanego przez mieszkańców miasta i gminy Rymanów w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po uroczystej odprawie i zmianie warty w wykonaniu uczniów klas mundurowych LO w Rymanowie nastąpiło złożenie okolicznościowych wiązanek przez delegacje Urzędu Gminy, PTG Sokół, Stowarzyszenia Nasz Rymanów i inne, obecne na uroczystości. W budynku Sokoła odbyła się dalsza część ceremonii. Rozpoczęło ją wystąpienie Burmistrza Gminy Rymanów, Wojciecha Farbańca, a następnie odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów pierwszych klas mundurowych LO w Rymanowie w obecności mjr. Pawła Kociaka, reprezentującego XXI Brygadę Strzelców Podhalańskich. Szczególnie zasłużonym uczniom nadane zostały Stopnie Sokole.

Zwieńczeniem uroczystych obchodów było widowisko „Sen o Niepodległej” przygotowane przez nauczycieli i uczniów ZSP w Rymanowie. Na tle literacko – filmowej retrospekcji dziejów naszego kraju ukazane zostały wzruszające sceny obrazujące marzenia i sny polskich rodzin o wolnej Ojczyźnie. Serca wszystkich poruszyły przepełnione miłością do Boga i Ojczyzny pieśni w wykonaniu nauczycieli i uczniów. Widowisko wywołało wśród widzów ogromne, głębokie emocje, wielu nie wstydziło się płynących po policzkach łez wzruszenia.


Tekst: Urszula Pelczar, Dominika Góra-Rygiel
Zdjęcia: Maciej Czado