„Być, albo nie być …”
Dodane przez webmaster dnia 05 luty 2019 21:17:57


Na to znane wszystkim pytanie próbowaliśmy sobie odpowiedzieć w czwartek, 24.01.2019 r., kiedy to pod opieką Pani mgr Anny Kenar – Szul, Pani Rebeki Zalisz oraz Pana Františka Geisler udaliśmy się do Multikina w Rzeszowie na spektakl anglojęzyczny pt. "Hamlet” ...


Rozszerzona zawartosc newsa

Na to znane wszystkim pytanie próbowaliśmy sobie odpowiedzieć w czwartek, 24.01.2019 r., kiedy to pod opieką Pani mgr Anny Kenar – Szul, Pani Rebeki Zalisz oraz Pana Františka Geisler udaliśmy się do Multikina w Rzeszowie na spektakl anglojęzyczny pt. "Hamlet”. Wyreżyserowany przez Lyndsey Turner i wyprodukowany przez Friedman Productions Sonia spektakl transmitowany był z Barbican Theatre do kin w całej Europie i poza nią. Inscenizację już wtedy okrzyknięto wielkim wydarzeniem, przede wszystkim ze względu na zdumiewającą grę aktorską – na ekranie mogliśmy między innymi zobaczyć: bezkonkurencyjnego Benedicta Cumberbatcha w roli tytułowego duńskiego księcia Hamleta oraz Cirana Hindisa jako Klaudiusza, jego stryja. Spektakl przenosi utwór autorstwa genialnego Williama Szekspira we współczesne nam ramy czasowe, by uwypuklić ciągłą aktualność jego przekazu.

Tytułowa rola, ze względu na szeroko rozbudowaną barwę postaci, uważana jest za sprawdzian umiejętności aktorskich – to z Hamleta pochodzi również jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych monologów, zaczynający się od słów "Być albo nie być". Dramat opowiada o śmierci, zemście, namiętności, zdradzie i wynikających z nich wielkich napięć psychicznych – ukazuje różne drogi i różne wybory, a także związane z nimi ból i cierpienie.

Całość ekranizacji, trwająca 220 minut cały czas utrzymywała nas w ciągłym napięciu i z pewnością stała się początkiem głębszej refleksji, ale przede wszystkim pozostała w nas przez dłuższy czas po wyjściu z sali kinowej. Wyjazd zakończyliśmy czasem wolnym w galerii Millenium Hall, gdzie mogliśmy zjeść coś ciepłego lub wybrać się na zakupy.


Tekst : A. Niemiec (kl. 1LA)