Rymanowscy licealiści z wizytą w jednostkach ratowniczych
Dodane przez webmaster dnia 05 marzec 2019 19:24:06


W lutym uczniowie klas mundurowych liceum rymanowskiego wybrali się do Sanoka, aby na żywo zobaczyć, jak na co dzień funkcjonują służby i podmioty ratownicze działające w strukturach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, oraz Państwowego Ratownictwa Medycznego. ...


Rozszerzona zawartosc newsa

W lutym uczniowie klas mundurowych liceum rymanowskiego wybrali się do Sanoka, aby na żywo zobaczyć, jak na co dzień funkcjonują służby i podmioty ratownicze działające w strukturach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, oraz Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Do zadań Lotniczego Pogotowia Ratunkowego należy wykonywanie lotów do wypadków, nagłych zachorowań i pomoc ich ofiarom, transport pacjentów wymagających opieki medycznej pomiędzy zakładami opieki zdrowotnej, lotniczy transport medyczny poza granice kraju oraz transport do Polski obywateli naszego kraju, ofiar wypadków lub nagłych zachorowań, do których doszło poza granicami Polski.Obecnie śmigłowce LPR stacjonują w 21 bazach stałych rozmieszczonych w całej Polsce oraz jednej bazie sezonowej w Koszalinie uruchamianej w czasie letnich wakacji.

Następnie odwiedziliśmy ratowników Grupy Bieszczadzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Grupa Bieszczadzka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – jest jedną z siedmiu grup regionalnych GOPR, która została powołana do działania w 1961 roku. Grupa prowadzi działalność ratowniczą na terenie Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Stacja Centralna grupy znajduje się w Sanoku, a Rejonowe Stacje Ratunkowe znajdują się w Ustrzykach Górnych i Cisnej gdzie całodobowo, przez cały rok dyżurują ratownicy. Na Połoninie Wetlińskiej i w Dukli znajdują się dyżurki sezonowe.

Jako ostatnich w kolejności odwiedziliśmy strażaków Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Państwowa Straż Pożarna jest zawodową i wyposażonąw specjalistyczny sprzęt formacją, przeznaczoną do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. Obszar chroniony przez sanockich strażaków obejmuje swym zasięgiem teren powiatu sanockiego o powierzchni 1225 km2, co stanowi 6,83% powierzchni całego województwa podkarpackiego. W tutejszej jednostce ratowniczo-gaśniczej funkcjonuje specjalistyczna grupa ratownictwa wodno-nurkowego „SANOK”, która prowadzi działania ratowniczo-poszukiwawcze na obszarze całego województwa podkarpackiego. Ponadto w siedzibie komendy stacjonuje i pełni dyżur całodobowo zespół wyjazdowy pogotowia ratunkowego.

W związku z faktem, że nasza wycieczka odbywała się w „tłusty czwartek” nie mogło oczywiście zabraknąć czasu na degustację pysznych pączków i kawy – a wszystko przy pięknej, słonecznej pogodzie.


mgr Lesław Penar