Żołnierze Niezłomni w pamięci potomnych
Dodane przez webmaster dnia 08 marzec 2019 13:10:10


1. marca 2019 roku, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w ZSP w Posadzie Górnej odbyło podsumowanie I Wojewódzkiego Konkursu Literackiego „Wolność jest w nas. Ku pamięci żołnierzy wyklętych” ...


Rozszerzona zawartosc newsa

1. marca 2019 roku, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w ZSP w Posadzie Górnej odbyło podsumowanie I Wojewódzkiego Konkursu Literackiego „Wolność jest w nas. Ku pamięci żołnierzy wyklętych”. W uroczystości wzięli udział licznie zaproszeni gości reprezentujący władze Gminy Rymanów, instytucje wojewódzkie oraz laureaci konkursu wraz z opiekunami.

Miło nam poinformować, że wśród laureatów znaleźli się uczniowie Szkoły Podstawowej w Rymanowie. Nagrody zostały wręczone w dwóch kategoriach: poezja i proza. Utwór liryczny „Za pamięci wyklęci” Amelii Fabisz został nagrodzony II miejscem, natomiast opowiadanie Leona Wichrowskiego „Historia zapomnianego bohatera” przez jury konkursu zostało docenione I miejscem, a praca Kai Kołodziejczyk „List do babci Heleny Tymińskiej” zajęła miejsce II. Bardzo gorąco gratulujemy naszym laureatom, tym bardziej że w konkursie wzięli udział uczniowie z wielu szkół województwa podkarpackiego, a na konkurs nadesłano 147 prac. Amelka, Kaja i Leon są uczniami klasy 6a i pracowali pod kierunkiem pani Beaty Miszczyk i pana Pawła Garbacika.

Wręczenie nagród miało charakter niezwykle uroczysty. Uczestnicy wysłuchali przejmującego montażu słowno-muzycznego „Wolność jest w nas” w wykonaniu uczniów oraz prelekcji dr. Jacka Magdonia, pracownika Oddziału IPN w Rzeszowie o związanym z naszym regionem żołnierzu, Łukaszu Cieplińskim. Obchodom towarzyszyła również wystawa tematyczna „W hołdzie żołnierzom wyklętym”, na której wśród licznych eksponatów znalazła się replika obrazu „Matka Boska Hetmańska” ks. Władysława Gurgacza, kapelana żołnierzy wyklętych, a także koszulki biegaczy uczestniczących w biegu „Tropem wilczym”.

Przypominanie młodemu pokoleniu o heroicznej walce polskich żołnierzy z władzą komunistyczną po zakończeniu II wojny światowej jest jednym z celów najnowszej historii Polski. Przez lata zapomniani wracają do pamięci żyjących. Niech naszym hołdem dla nich będzie wiersz naszej laureatki, młodej poetki Amelki Fabisz.

Za pamięci wyklęci

Zakopali nas w ziemi jak ziarno,
A ziarno wydało cichy plon.
Nasz los skończył się marni,
Tutaj w głuszy jest nasz dom.

To był zwyczajny strzał o świcie,
Mały pocisk odbierał nam życie,
I wymazano nas na lata z pamięci -
Mówi się o nas Żołnierze Wyklęci!

Byliśmy młodzi lub starsi nieco,
Mieliśmy matki, dzieci i żony,
Walki o wolność się same nie wzniecą,
Biliśmy się więc o dom utracony.

Baliśmy się czasem co będzie?
Wojna się przecież skończyła,
Lecz wróg otaczał nas wszędzie,
Godzina śmierci wybiła.

Ścigali nas jak zwierzęta.
Zamykali, bili i męczyli,
Lecz każdy z nas pamięta,
Kim nasi oprawcy byli!

Teraz po latach z historii wycięci
Spoczywamy na łąkach i polach.
My, polscy Żołnierze Wyklęci,
Nasz los o sprawiedliwość woła.

Dziś karta Polski zapisuje się na nowo.
Pamięć powraca, czczą nas honorowo.
A młodzi Polacy - nasi potomni
Mówią o nas - Żołnierze Niezłomni!