„Przerwany marsz…” w rymanowskim LO
Dodane przez webmaster dnia 09 wrzesień 2019 15:47:30

Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej RP wystąpiła z inicjatywą organizacji akcji pn. „Przerwany marsz…”, który miał polegać na symbolicznym dokończeniu 2 września 2019 roku, przerwanego, przez fakt wybuchu II wojny światowej, marszu do szkoły ówczesnej młodzieży ...


Rozszerzona zawartosc newsa

Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej RP wystąpiła z inicjatywą organizacji akcji pn. „Przerwany marsz…”, który miał polegać na symbolicznym dokończeniu 2 września 2019 roku, przerwanego, przez fakt wybuchu II wojny światowej, marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. Zaplanowana na pierwszy dzień szkoły akcja była okazją do tego, aby młodsze i starsze pokolenia mogły wspólnie przywitać nowy rok szkolny.

W rymanowskim LO po Mszy Św. zebrana w szkolnej auli młodzież odśpiewała hymn państwowy i szkoły. Uroczystość rozpoczęła się od wspomnień sprzed 80. lat – wybuchu II wojny światowej do których nawiązał nauczyciel historii Pan Stanisław Penar.

W uroczystości, na zaproszenie dyrekcji, uczestniczył Pan Stanisław Krukar mieszkaniec Rymanowa Zdroju – Deszna, wieloletni, emerytowany nauczyciel oraz dyrektor szkoły w Desznie, który w chwili wybuchu II wojny światowej miał sześć lat. Podczas spotkania Pan S. Krukar podzielił się z zebranymi wspomnieniami z tamtych dni. Opowiedział wzruszony o bardzo trudnych dla Niego i Jego najbliższej rodziny chwilach, które zachował w pamięci. Dziękujemy bardzo za wzruszające wspomnienia i niezwykłe spotkanie kilku pokoleń, którzy 2 września 2019 r. wspólnie dokończyli przerwany marsz do szkoły z pierwszego września 1939 r.


Tekst: Beata Suwała-Szczechowska