Wymiana 2019/20 - Wrzesień 2019r. Wizyta w Bottrop/Niemcy
Dodane przez webmaster dnia 30 wrzesień 2019 14:42:54

Umiejętności językowe w karierze młodego człowieka są wartością nie do przecenienia. Dla coraz większej grupy pracodawców znajomość przynajmniej jednego języka obcego już nie jest jedynie dodatkowym atutem, lecz wręcz najważniejszą cechą profilu przyszłego pracownika ...


Rozszerzona zawartosc newsa


„Powiedz mi, a zapomnę.
Pokaż mi, a zapamiętam.
Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”

KonfucjuszUmiejętności językowe w karierze młodego człowieka są wartością nie do przecenienia. Dla coraz większej grupy pracodawców znajomość przynajmniej jednego języka obcego już nie jest jedynie dodatkowym atutem, lecz wręcz najważniejszą cechą profilu przyszłego pracownika.

Powszechnie wiadomo, że wysokie kompetencje komunikacyjne najskuteczniej zdobywa się w sytuacjach realnych, nie dziwi więc rosnące zainteresowanie młodzieży wszelkiego rodzaju wyjazdami i projektami międzynarodowymi. Wymaganiom tym stara się sprostać – i czyni to z powodzeniem – Liceum Ogólnokształcące w Rymanowie, realizując już od kilku lat program wymiany z niemieckim Gymnasium Josefa Albersa w Bottrop. Kolejny już taki wyjazd naszych uczniów miał miejsce w pierwszej połowie września br. – dziesięcioro licealistów pod opieką pań Anny Śliwki i Magdaleny Garncarczyk wsiadając do samolotu na lotnisku w Balicach rozpoczęło wspaniałą, trwającą tydzień przygodę, testując nie tylko biegłość językową, ale także sprawności interpersonalne, zdolności adaptacyjne, poziom otwartości i tolerancji.

Uczniowie zostali zakwaterowani w domach swoich niemieckich kolegów, co stało się znakomitą okazją do nawiązania nowych bądź pogłębienia już istniejących przyjaźni, jak również poznania „od podszewki” kultury i zwyczajów dnia codziennego naszych zachodnich sąsiadów. Przygotowany przez gospodarzy program pobytu obfitował we wszelkiego rodzaju atrakcje, od kulturalnych począwszy, poprzez edukacyjne, na sportowych skończywszy. Wspomnieć należy choćby grę miejską w Bottrop, zwiedzanie dawnych kopalni węgla w Bochum, rejs statkiem po Renie, grę w kręgle, siatkówkę plażową czy wycieczkę rowerową. Nie zabrakło także zajęć edukacyjnych w szkole, poświęconych między innymi historii Zagłębia Ruhry.

Udział w programie sprzyjał wzmocnieniu motywacji do nauki języków oraz kształtowaniu osobowości, był również próbą naszej samodzielności. W imieniu uczestników bardzo dziękuję Dyrekcji szkoły i wszystkim nauczycielom, dzięki którym mogliśmy wziąć udział w tej przygodzie życia.

Jeśli kiedykolwiek stanie przed Wami szansa na taki wyjazd, nie przegapcie jej, bo i dla Was może to być coś równie niezapomnianego.


Tekst: Julia Hanus
uczennica klasy pierwszej LO