Zarażeni pasją podróżniczą
Dodane przez webmaster dnia 29 październik 2019 18:22:44

Za nami kolejne spotkanie z podróżnikiem z grupy Trzask i następna podróż nie tylko palcem po mapie. Każda wizyta podróżników to niesamowite przeżycie. Zarażamy się pasją podróżniczą i być może wielu z nas będzie w przyszłości ją realizować ...


Rozszerzona zawartosc newsa

Za nami kolejne spotkanie z podróżnikiem z grupy Trzask i następna podróż nie tylko palcem po mapie. Każda wizyta podróżników to niesamowite przeżycie. Zarażamy się pasją podróżniczą i być może wielu z nas będzie w przyszłości ją realizować. Sposób przekazywania informacji przez podróżników zmusza słuchaczy do aktywności i sprawia, że zapamiętujemy dużo faktów. Do tego świetne fotografie i rekwizyty, które doskonale ilustrują to o czym słuchamy.

W czwartek 24 października, „zabrano” nas do Omanu w ZEA. A co nas najbardziej tam zachwyciło? Oto fragmenty zadań domowych, które napisali nasi koledzy z 3a.

Szymon Oberc: „ Mnie najbardziej zachwycił Dubaj i jego architektura. Burj khalifa jest bardzo wysokie. Ma z iglicą 829m „wzrostu” , 167 pięter i wspaniałe widoki na całe miasto. Jest to obecnie najwyższy budynek na świecie. Kilka kilometrów dalej ma powstać wielki maszt mierzący 1300m. Projekt ma dwie nazwy „The Tower” i „Creek Tower”. Na dole konstrukcji mają być luksusowe restauracje i strefy SPA, a na poszczególnych piętrach ogrody, przestrzenie rekreacyjne i tarasy widokowe (…..) Szacowany koszt budowli to 1 mld dolarów arabskich ( 1 dolar arabski = 1,05 zł ). Dubaj to bardzo ciekawe miasto. Chciałbym tam kiedyś pojechać” .

Liliana Rygiel: „ W ogromnej galerii handlowej w Dubaju, mieście wybudowanym na pustyni, jest stok narciarski. Na zewnątrz temperatura sięga 40 stopni, a na stoku jest lekki mróz. (…) Są też sztuczne wyspy w kształcie palm, a woda doprowadzana jest akweduktami”.

Kamil Prorok: „Najciekawsza w ZEA jest plaża olbrzymich, zielonych żółwi. Dorosły żółw może ważyć nawet 600kg.(…) Samica składa około tysiąca jaj w wykopanych przez siebie dołkach. Z tej ogromnej ilości po wykluciu tylko 4 przeżyją, chociaż matka stara się zmylić i odstraszyć wrogów. Te żółwie zrobiły na mnie wielkie wrażenie”.

Martyna Bigos: „Mnie najbardziej zadziwił strój dla dziewczyn w krajach muzułmańskich. W jego skład wchodzi abaya, czyli rodzaj długiej sukni, która zakrywa całe ciało. Tradycyjne abaye są najczęściej koloru czarnego. Czarny szal zakrywa włosy i twarz oprócz oczu. Taki strój jest wygodny i uszyty z czystej bawełny …. „

Podobnie też burka dla dorosłych kobiet jest rodzajem pełnego stroju, który zakrywa całe kobiece ciało, ale zostawia prostokątny otwór na oczy. Nasza klasowa koleżanka wyglądała w nim bardzo intrygująco. Radzimy zajrzeć do galerii i spróbować odgadnąć kto ukrywa się pod burką? I jeszcze jedna ciekawostka. Jak zapamiętał Michał Smerecki duża kostka siana dla wielbłądów kosztuje w ZEA 300 euro, a w Polsce 5 zł. Michał właśnie rozmyśla jak wykorzystać tę wiedzę, a siana ma naprawdę duuuuużo …..


Samorząd 1-3