Mistrzowski popis duetu fortepianowego
Dodane przez webmaster dnia 16 listopad 2014 11:39:30

Kolejny raz w auli szkolnej w Rymanowie mieliśmy okazję przeżyć muzyczną ucztę. Tym razem wystąpił duet fortepianowy Doppio Espresso w składzie: Michał Drewnowski i Daniel Eibin. Koncert zorganizowany przez Szkołę Muzyczną I st. w Zespole Szkół Publicznych w Rymanowie i Gminny Ośrodek Kultury odbył się 24 października 2014r.o godz. 17.00.
Utytułowani, wielokrotnie nagradzani w prestiżowych konkursach artyści zagrali na cztery ręce utwory będące stylizacją naszych tańców ludowych – polonezów i mazurków skomponowanych przez Juliusza Zarębskiego, polskiego kompozytora i pianisty żyjącego w XIX wieku.


Rozszerzona zawartosc newsa

Warto przybliżyć dokonania artystyczne obu wirtuozów, gdyż należą oni do grupy wybitnych mistrzów fortepianu i niewątpliwym zaszczytem dla rymanowskiego środowiska był ich występ.

Michał Drewnowski występuje jako solista i kameralista w Polsce oraz poza jej granicami, bierze udział w wielu festiwalach oraz współpracuje z licznymi orkiestrami symfonicznymi w kraju i na świecie. Grał także w Teatrze Nowym w Warszawie jako aktor-pianista w roli Fryderyka Chopina w przedstawieniu Adama Hanuszkiewicza „Chopin, jego życie, jego miłość, jego muzyka”. Jest laureatem wielu nagród, w tym - międzynarodowych.

Daniel Eibin prowadzi działalność koncertową w Polsce i w Europie. Jako solista a także kameralista ma w swoim repertuarze szerokie spektrum literatury muzycznej z przeznaczeniem na różne składy kameralne. Od roku 2002 zajmuje się działalnością pedagogiczną, jest również nauczycielem w Szkole Muzycznej w Rymanowie. Współtworzy Fundację Paderewskiego, która zajmuje się propagowaniem muzyki klasycznej oraz wspieraniem młodych artystów. Jest dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury oraz stypendystą Fondation Norbert Schenkel w Genewie. W ramach kursów mistrzowskich pracował pod kierunkiem m.in. Janusza Olejniczaka. Dokonał także kilku nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji.

Zespół Doppio Espresso, który uświetnił muzyczny wieczór, zadebiutował w 2005 roku w Genewie, wykonując muzykę północno i południowoamerykańską. Mimo iż w kręgu zainteresowań i fascynacji artystów pozostaje głównie nowoczesna muzyka amerykańska, sięgają również po mistrzów muzyki klasycznej, wykonując ich utwory także na cztery ręce. Interpretacje duetu Doppio Espresso charakteryzują się żywiołowością i wszechstronnym wykorzystaniem możliwości fortepianu. Duet prowadzi ożywioną działalność koncertową. Występował w Szwajcarii, Francji, Niemczech, w Polsce, m.in. w Filharmonii Narodowej, a w planach ma także kolejne nagrania płytowe.

Wstęp na ten czarowny koncert był wolny. Został rozpropagowany poprzez liczne plakaty i informacje internetowe, jego prestiż i poziom artystyczny był bardzo wysoki, dlatego moglibyśmy się spodziewać jeszcze liczniejszej widowni. Warto korzystać z darmowej oferty kulturalnej, która wprowadza nas w atmosferę, dość odległej od naszej miejscowości, filharmonii i dostarcza niezapomnianej uczty duchowej.

Dariusz Krzok