Spotkanie organizacyjne szkół partnerskich w ramach projektu Erasmus+ w Gmunden (Austria)
Dodane przez webmaster dnia 27 listopad 2014 11:00:53

W dniach 09.11 – 12.11. 2014 koordynatorzy projektu ze strony nauczycieli mgr Magdalena Piotrowska oraz mgr Anna Śliwka i przedstawiciele społeczności uczniowskiej ZSP Rymanów: Klaudia Kucharska, Alana Jurczak, Anita Maśnik oraz Karolina Prajzner wzięli udział w spotkaniu organizacyjnym dotyczącym realizacji projektu zatytułowanego: „ Współpraca i zaangażowanie młodzieży na rzecz innych w duchu integracji europejskiej”. Projekt realizowany jest w ramach europejskiego programu Erasmus +, akcja 2 – partnerstwa strategiczne szkół. W spotkaniu uczestniczyli oprócz ZSP Rymanów przedstawiciele nauczycieli i uczniów z następujących szkół: gospodarze spotkania Bundesrealgymnasium in Gmunden (Austria), Hans - Baldung Gymnasium in Schwäbisch Gmünd ( Niemcy), Batany Kázmér Gimnázium ( Węgry).


Rozszerzona zawartosc newsa

Pierwszy dzień spotkania poświęcony był omówieniu i zaplanowaniu działań podejmowanych wspólnie w każdej szkole oraz zadań realizowanych osobno. Najważniejszym punktem naszych obrad było jednakże wypracowanie porozumienia w sprawie terminów poszczególnych spotkań młodzieży tzw. mobilności, które będą się odbywać w każdej ze szkół przez cały okres trwania projektu tj. 24 miesiące . Było to trudne zadanie ze względu na różną organizację roku szkolnego w każdej ze szkół. Pierwsze spotkanie było również świetną okazją do lepszego poznania się uczniów, którzy bardzo aktywnie brali udział w spotkaniu i wykazali się świetnymi pomysłami oraz zdolnościami organizacyjnymi. Uczniowie podzielili się swoimi doświadczeniami w pracy charytatywnej, opisali przeprowadzane w poszczególnych szkołach akcje charytatywne i przedstawili swoje konkretne pomysły na dalszą pracę społeczną.

Po południu wszyscy udali się na zwiedzanie fabryki wyrobów ceramicznych , z których słynie Gmunden. Była to okazja ażeby z bliska przyjrzeć się żmudnej pracy przy zdobieniu naczyń. Wieczór uczniowie spędzili we wspólnym gronie zwiedzając miasto i spacerując wzdłuż pięknego jeziora, nad którym położone jest miasto.

Następny dzień zaczął się równie pracowicie. Naszym celem stało się ustalenie sposobów komunikowania się oraz wymiany informacji i pomysłów pomiędzy szkołami. Uczniowie wspólnymi siłami założyli stronę internetową projektu:www.erasmusplus.jimdo.com oraz profil na feacbooku. Główny koordynator projektu mgr Florian Huber ze szkoły w Niemczech omówił dwa najważniejsze zagadnienia związane z realizacją projektu czyli „ Integration - Inklusion” , przypomniał jakie produkty musimy wypracować wspólnymi siłami i jakie cele powinny nam przyświecać przy realizowaniu danych działań.

Tego samego dnia wszyscy udaliśmy się do oddalonego 70 km od Gmunden pięknego miasteczka Hallstatt położonego w Alpach Salzburskich, które wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przepiękne krajobrazy zrobiły na nas niesamowite wrażenie, przy tej okazji dowiedzieliśmy się również o tym, że replika tego miasteczka znajduje się Chinach. Spacer po tym miasteczku był dla nas dużą atrakcją, a jednocześnie odpoczynkiem. Następnego dnia po krótkim podsumowaniu spotkania udaliśmy się w drogę powrotną. Następne spotkanie w ramach projektu odbędzie się w marcu 2015 w Niemczech. Nie pozostaje nam zatem nic innego tylko zabrać się do pracy. Najważniejsze zadania stojące przed naszą szkołą to m.in. nawiązanie bliskiej współpracy z domem dziecka, domem opieki społecznej, objęcie wsparciem i pomocą potrzebujących uczniów w naszej szkole, zorganizowanie przedświątecznej akcji „ Pomocna Dłoń”, zorganizowania spotkania z osobami mającymi duże doświadczenie w pomocy charytatywnej i pracującymi na co dzień z ludźmi chorymi i niepełnosprawnymi. Chcielibyśmy również przybliżyć uczniom w ramach godzin wychowawczych takie tematy jak ; prawa człowieka, potrzeby osób niepełnosprawnych, integracja z osobami niepełnosprawnymi oraz integrowanie społeczności uczniowskiej.