Tydzień z Erasmusem w ZSP Rymanów
Dodane przez webmaster dnia 11 czerwiec 2015 21:18:00

W dniach 11.05. – 17.05. 2015 w Zespole Szkół Publicznych w Rymanowie odbyło się drugie spotkanie projektowe szkół partnerskich, na które przybyło w sumie 45 uczniów oraz 10 nauczycieli z trzech szkół partnerskich z Niemiec, Austrii i Węgier. Było to dla nas bardzo ważne wydarzenie, którego celem była nie tylko realizacja działań projektowych ale przede wszystkim lepsze poznanie się młodzieży ze wszystkich państw, wymiana doświadczeń, związanych z realizacją projektu i poznanie kraju i szkoły partnera. Główne zagadnienia naszego projektu to integracja społeczna, czyli proces polegający na włączaniu się do społeczeństwa mniejszościowych grup społecznych np. mniejszości narodowych, emigrantów i uchodźców oraz inkluzja społeczna, czyli proces włączania się do społeczeństwa osób niepełnosprawnych.


Rozszerzona zawartosc newsa

Tygodniowy program pobytu uczniów został tak ułożony ,ażeby poruszyć obydwa te ważne w dzisiejszych realiach, a zarazem trudne tematy. Uczniowie odwiedzili szkołę polsko – ukraińską w Przemyślu, gdzie mieli okazję zobaczyć, jak funkcjonuje szkoła dla mniejszości narodowych. Kolejne ważne punkty programu to wizyta w Ośrodku Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczym w Rymanowie, gdzie zostaliśmy bardzo miło przyjęci i mieliśmy okazję spędzić czas z osobami niepełnosprawnymi uczestnicząc w warsztatach muzycznych i plastycznych oraz przyjrzeć się z bliska działalności tego ośrodka. Następne ważne wydarzenie to wizyta w Domu Dziecka w Sanoku i wspólnie spędzone popołudnie z dziećmi.

W szkole zostały zorganizowane spotkania z osobami niepełnosprawnymi , które mimo swoich niepełnosprawności prowadzą intensywny tryb życia i osiągają sukcesy . Nasi goście poznali również historię Rymanowa i zobaczyli najważniejsze miejsca w naszym mieście, udali się również na spotkanie z Burmistrzem Gminy Rymanów i opowiedzieli o realizacji projektu. Wspólne wycieczki, warsztaty, wykłady i dyskusje spowodowały, że każdy dzień był bardzo intensywny i kończył się zwykle bardzo późno. Takie spotkanie projektowe nie byłoby możliwe gdyby nie rodziny goszczące naszych uczniów, które przyjęły 45 osób do siebie i otoczyły je opieką w ciągu całego tygodnia. Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom uczniów, którzy zechcieli wziąć na siebie taką odpowiedzialność i pokazać , co to znaczy otwartość i gościnność.

Jednym z najważniejszych, najbliższych działań realizowanych w ramach naszego projektu będzie bieg charytatywny - Laufwunder, którego pomysłodawcą jest nasza szkoła partnerska, gimnazjum w Gmunden w Austrii. Bieg planowany jest w tym samym czasie czyli 10.06. 2015 we wszystkich krajach uczestniczących w projekcie. W biegu mogą wziąć udział wszyscy uczniowie , każdy uczeń musi przebiec co najmniej jedną rundę czyli 800 m, za którą otrzymuje od sponsora biegu określoną sumę, którą następnie przekazuje na cele charytatywne. Mamy nadzieje, że uda znaleźć się nam sponsorów tej akcji i nasi uczniowie będą mogli pobiec.

Dokładnie o wszystkich wydarzeniach w tygodniu z Erasmusem opowiemy w następnych artykułach.