25 lat Odrodzonego Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” na Litwie
Dodane przez webmaster dnia 24 październik 2016 10:01:53

We wczesny czwartkowy poranek, 13 października 2016 r. delegacja Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” wyruszyła z Krakowa w kierunku Wilna. Do stolicy Litwy wybrała się również delegacja z Rymanowa na czele z druhem Kazimierzem Cetnarskim oraz trójką uczniów z naszego liceum. Celem wyjazdu było wspólne świętowanie wraz z litewskim „Sokołem”, który 14 października obchodził 25-lecia działalności .


Rozszerzona zawartosc newsa

We wczesny czwartkowy poranek, 13 października 2016 r. delegacja Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” wyruszyła z Krakowa w kierunku Wilna. Do stolicy Litwy wybrała się również delegacja z Rymanowa na czele z druhem Kazimierzem Cetnarskim oraz trójką uczniów z naszego liceum. Celem wyjazdu było wspólne świętowanie wraz z Polskim Towarzystwem Gimnastycznym „Sokół” na Litwie;, które 14 października obchodziło 25-lecie działalności .

W piątek dzień rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem, który opowiadał nam historię Wilna i oprowadzał nas po Starym Mieście. Wybraliśmy się w podróż śladami Adama Mickiewicza oraz Juliusza Słowackiego. Mieliśmy okazję zobaczyć mieszkania w jakich mieszkali poeci podczas swojego pobytu w stolicy oraz wysłuchać wielu ciekawostek z ich życia.

Kolejnym punktem naszego pobytu na Litwie była podróż do Soleczników, położonych niedaleko Wilna. W Solecznikach istnieje Polskie Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół". Organizacja ma własny sztandar i zachowuje tradycje, dzięki czemu krzewi polskość w rejonie, w czym duża zasługa prezesa PTG "Sokół" Michała Sienkiewicza. Inicjatorzy odrodzenia na Litwie PTG "Sokół", podobnie jak i jego założyciele w dalekim 1905 roku, napotkali opór ze strony władzy. Kierujący rejonem solecznickim urzędnicy, po rozwiązaniu Rady Rejonowej, nie wyrazili zgody na ponowną rejestrację "Sokoła", motywując swą decyzję nacjonalistycznym charakterem organizacji. Wówczas zarejestrowano Towarzystwa przy Klubie Sportowym Polaków na Litwie "Polonia". 22 listopada 1995 roku, PTG "Sokół" zostało zarejestrowane jako samodzielna organizacja.

Odbyły się tam w piątkowe popołudnie główne uroczystości. Rozpoczęły się one wniesieniem sztandarów, które przybyły do auli polskiej szkoły w Solecznikach. Wprowadzeniu sztandarów przewodniczył druh Kazimierz Cetnarski. Odśpiewano hymn sokoli i przedstawiono historię działania PTG ”Sokół” na Litwie. Następnie przyszedł czas na przemówienia, w których podkreślano zasługi druha Michała Sienkiewicza, który przez cały okres działalności odrodzonego „Sokoła” na Litwie jest jego prezesem. W dowód uznania otrzymał wiele odznaczeń i gratulacji.

Odznaczenie otrzymał również sztandar, „Legię Honorową”, który z rąk prezesa krakowskiego PTG „Sokół”, druha Konrada Firleja zyskał również nową głowicę w kształcie sokoła. Po części oficjalnej nadszedł czas na część artystyczną. Grupa akrobatek „Sokolich” na codzień trenująca w budynku krakowskiego oddziału PTG dała pokaz swoich niemałych umiejętności. Na zakończenie pierwszego dnia uroczystości zespół Pieśni i Tańca działający przy PTG „Sokół” w Pilźnie zaprezentował kilka tradycyjnych Polskich utworów.

W sobotę udaliśmy się do miejscowości Ejszyszki, gdzie została odprawiona Msza święta w intencji sokolich organizacji. Przewodniczył ksiądz kapelan Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego na Litwie oraz ksiądz kapelan polskiego sportu. Następnie udaliśmy się w drogę powrotną do Wilna. Tam odwiedziliśmy cmentarz na Rossie, gdzie spoczywa matka Józefa Piłsudskiego i jego serce. Po przedstawieniu historii życia Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty oraz znicze na płycie jego grobu. Tak zakończyły się oficjalne obchody 25-lecia odrodzenia PTG ”Sokół” na Litwie.

Po wieczornym zwiedzaniu Wilna wróciliśmy do hotelu, z którego nad ranem wyruszyliśmy w drogę powrotną do Krakowa, w trakcie której zwiedziliśmy miejscowość Troki na Litwie.

Dziękujemy Panu Burmistrzowi, Wojciechowi Farbańcowi, Nadleśnictwu Rymanów - nadleśniczemu Panu Pawłowi Panasiowi, Pani Dyrekor ZSP w Rymanowie, Elżbiecie Nadziakiewicz oraz Panu Prezesowi PTG „Sokół” w Rymanowie Zygmuntowi Pelczarowi za pomoc finansową oraz wsparcie przy organizacji wyjazdu.

Dziękujemy Panu Prezesowi, Michałowi Sienkiewiczowi oraz Panu Prezesowi Konradowi Firlejowi za zaproszenie na te piękne uroczystości. Specjalne podziękowania kierujemy do Pana Kazimierza Cetnarskiego, który opiekował się nami i bez którego nasz wyjazd nie byłby możliwy.

Maciej Boczar