BYÆ OLIMPIJCZYKIEM … BRZMI DUMNIE!!!
Dodane przez webmaster dnia 26 kwiecień 2017 19:49:22

Początkiem kwietnia br. otrzymaliśmy radosną wiadomość, że uczeń kl. 3A gimnazjum w Rymanowie- Mateusz Kasperkowicz zdobył zaszczytny tytuł Laureata w VII edycji Olimpiady Języka Angielskiego dla Gimnazjalistów organizowanej przez Wyższą Szkołę Języków Obcych S.B. Lindego w Poznaniu. Warto podkreślić fakt, że na gruncie języka angielskiego jest to pierwsze, tak spektakularne osiągnięcie odnotowane w historii naszego gimnazjum ...


Rozszerzona zawartosc newsa

Początkiem kwietnia br. otrzymaliśmy radosną wiadomość, że uczeń kl. 3A gimnazjum w Rymanowie- Mateusz Kasperkowicz zdobył zaszczytny tytuł Laureata w VII edycji Olimpiady Języka Angielskiego dla Gimnazjalistów organizowanej przez Wyższą Szkołę Języków Obcych S.B. Lindego w Poznaniu. Warto podkreślić fakt, że na gruncie języka angielskiego jest to pierwsze, tak spektakularne osiągnięcie odnotowane w historii naszego gimnazjum.
Olimpijskie zmagania konkursowe rozpoczęły się już w październiku 2016r. pierwszym etapem – szkolnym, kiedy to Mateusz wraz z dwójką innych uczniów pisał test eliminacyjny, który zakwalifikował go do drugiej części tego etapu. W tej części uczeń zmierzył się z testem on-line. W grudniu rozpoczął się drugi etap olimpiady, który składał się z trzech części: testu on-line, przygotowania, nagrania i umieszczenia filmu na platformie YouTube oraz egzaminu ustnego. Film, a właściwie przemowa, którą należało nagrać, miała bardzo ciekawą tematykę. Zadaniem Mateusza było wcielenie się w rolę młodego eksperta pochodzącego z Kielc, przemawiającego na forum ONZ i opowiadającego się „za” lub „przeciw” ujawnieniu naszej obecności w kosmosie, a tym samym przyjęciu lub odrzuceniu sygnału od kosmitów, zaś w perspektywie przeżycia bliskiego spotkania trzeciego stopnia z potencjalnymi przyjaciółmi lub wrogami z innej planety. Przemowa ta nie mogła być krótsza niż 4 minuty i nie dłuższa aniżeli 6 minut, co więcej nie mogła być czytana. Było to nie lada wyzwanie, ale Mateusz poradził sobie z nim wyśmienicie. Przemowa, którą napisał i wygłosił, zawierała zarówno argumenty za, jak i przeciw odpowiedzeniu na sygnał od kosmitów. Była ona bardzo dojrzała oraz fachowa, odnosiła się do wielu aspektów. Komisja konkursowa przyznała Mateuszowi 28 pkt. na 30 możliwych do zdobycia. Ostatnia część tego etapu to egzamin ustny, który obejmował zestaw 16 pytań dotyczących kultury, historii, polityki obszaru językowego Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych, a także 80 pytań z zakresu wiedzy ogólnej. Nasz wychowanek zaliczył tę część na 42 pkt. na 45 możliwych do zdobycia, tym samym przechodząc do trzeciego, a zrazem ostatniego etapu Olimpiady. Etap ten rozpoczął się w marcu i składał się z dwóch części, czyli testu on-line oraz egzaminu ustnego. Tym razem egzamin ustny obejmował 12 pytań z historii, kultury oraz społeczeństwa Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych oraz dodatkowo pytania dotyczące zaproponowanej przez organizatorów literatury. Mateusz wybrał książkę pt. „Rok 1984” autorstwa George’a Orwella i miał opisać swoje odczucia po przeczytaniu tej lektury, przedstawić świat w niej ukazany oraz odpowiedzieć na pytanie: „Czy współcześnie możliwe jest ziszczenie się wizji świata i społeczeństwa przedstawionego przez autora”? Tę część uczeń zaliczył na maksymalną liczbę punktów możliwych do zdobycia, czyli 45. Łącznie w tym etapie Mateusz zdobył 108 pkt. na 120 możliwych, co stanowi 90%. Ten wysoki wynik zapewnił mu otrzymanie tytułu Laureata, a tym samym „Olimpijczyka”, czym udowodnił sobie, jakim poziomem zaawansowania języka się legitymuje i jednocześnie pokazał innym, że warto realizować swoje marzenia.
Mateuszu, pragnę Ci bardzo serdecznie pogratulować tego ogromnego sukcesu! Wiem, jakim wyzwaniem było dla Ciebie wzięcie udziału w tej Olimpiadzie, wiem ile stresu, nerwów, a przede wszystkim czasu kosztował Cię ten sukces, nie mniej jednak jestem pewna, że podzielisz moje zdanie, iż było warto. Borys Pasternak kiedyś rzekł: „Jesteś utalentowany… A talent to… coś nieprzeciętnego.” I tak właśnie jest! Jesteś utalentowany, a Twój talent jest nieprzeciętny! Z całego serca życzę Ci podobnych i jeszcze większych sukcesów w przyszłości. Cokolwiek będziesz robił, miej proszę w sercu słowa, które wypowiedział niegdyś Terry Pratchett w jednej ze swoich książek pt. „Czarodzicielstwo”: „Talent określa, co człowiek robi, nie określa, kim człowiek jest. (…) Kiedy wiesz, kim jesteś, możesz dokonać wszystkiego”.

Anna Kenar – Szul
nauczycielka języka angielskiego w ZSP Rymanów