Liceum Ogólnokształcące w Rymanowie Bliżej gwiazd, czyli „Piknik pod gwiazdami”
Dodane przez webmaster dnia 20 listopad 2017 17:31:11

W listopadzie bieżącego roku szkolnego w dniach 08-09 zorganizowaliśmy dwudniową wycieczkę do Krakowa i Niepołomic. Wzięli w niej udział uczniowie, klasy 1A oraz 1C Liceum Ogólnokształcącego w Rymanowie, szczególnie Ci, którzy wykazują zainteresowanie przedmiotami przyrodniczymi.
W drodze do Niepołomic ,pierwszym celem naszej podróży było obserwatorium astronomiczne mieszczące się przy Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle. Po przybyciu na miejsce zostaliśmy ciepło przyjęci przez pracownika owego obserwatorium. Zwiedziliśmy kopułę obserwacyjną wraz z instrumentami astronomicznymi, które się tam znajdują. Kopuła ta mieści się na dachu budynku szkoły więc przy okazji mogliśmy podziwiać panoramę Jasła ...


Rozszerzona zawartosc newsa

W listopadzie bieżącego roku szkolnego w dniach 08-09 zorganizowaliśmy dwudniową wycieczkę do Krakowa i Niepołomic. Wzięli w niej udział uczniowie, klasy 1A oraz 1C Liceum Ogólnokształcącego w Rymanowie, szczególnie Ci, którzy wykazują zainteresowanie przedmiotami przyrodniczymi.
W drodze do Niepołomic ,pierwszym celem naszej podróży było obserwatorium astronomiczne mieszczące się przy Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle. Po przybyciu na miejsce zostaliśmy ciepło przyjęci przez pracownika owego obserwatorium. Zwiedziliśmy kopułę obserwacyjną wraz z instrumentami astronomicznymi, które się tam znajdują. Kopuła ta mieści się na dachu budynku szkoły więc przy okazji mogliśmy podziwiać panoramę Jasła. Zapoznaliśmy się również z krótką historią pracy obserwatorium, po czym udaliśmy się czym prędzej do busa, by móc dalej kontynuować swą podróż.
Po niespełna dwóch godzinach jazdy dotarliśmy do Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego (MOA)w Niepołomicach. Miasteczko to znajduje się na południowy – wschód od Krakowa. Miejsce to jest mi doskonale znane z wcześniejszych pobytów. Jednak dla pierwszoklasistów naszego liceum, było to miejsce zupełnie nowe. Na samym wstępie zostaliśmy zakwaterowani do tamtejszych domków, w których to mieliśmy spędzić noc do dnia następnego. Program zajęć w Niepołomicach rozpoczął się od spaceru po mieście oraz zwiedzeniu Zamku Królewskiego. Niezwykle barwnie i ciekawie nauczyciel – Pan Grzegorz Sęk przedstawił nam historię miasta. Podczas spaceru zwracaliśmy uwagę na sposób oświetlenia miasta, ponieważ jest to problem ciemnego nieba. Cel naszego wyjazdu do Niepołomic zatytułowany był : „Piknik pod gwiazdami”. Jest to świetna okazja do pobawienia się nauką. Jest dosyć czasu, aby bez pośpiechu realizować zadania obserwacyjne – te mają absolutny priorytet – a poza nimi wykonujemy ćwiczenia, niekiedy w formie konkursów, poznając przy okazji budowę Układu Słonecznego czy też procesy spadania materii na czarną dziurę. Szczególną satysfakcję daje udane ułożenie mozaiki księżycowej. Jeśli zadanie był poprzedzone oglądaniem Księżyca przez teleskopy, udaje się je wykonać bardzo sprawnie. Choć tym razem za szybko nie poszło, no i były drobne poprawki. Nazajutrz, wczesnym rankiem, na koniec pobytu w Niepołomicach zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie przy budynku MOA im. Kazimierza Kordylewskiego, po czym udaliśmy się do Krakowa.
Głównym celem dla jakiego wybraliśmy się do tego niewątpliwie pięknego miasta była wizyta na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej (WFAiIS). Uczestniczyliśmy tam w prelekcji zatytułowanej „Fizyka widzi i leczy”. Dowiedzieliśmy się jak olbrzymie zastosowanie w współczesnej medycynie ma fizyka oraz to, iż jest to nauka interdyscyplinarna. Prowadząca wykład również zaprosiła naszych uczniów do studiowania w przyszłości na Uniwersytecie Jagiellońskim fizyki, bądź też kierunków pokrewnych.
Udział w owym wykładzie był ostatnim zaplanowanym punktem naszej dwudniowej wycieczki. Po opuszczeniu UJ udaliśmy się do busa, który czekał na nas przy kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z lekkim niedowierzaniem, że to już koniec atrakcji naszej wycieczki wyruszyliśmy w drogę powrotną do Rymanowa. Wszyscy zgodnie uznaliśmy, że wycieczkę należy powtórzyć i to jak najszybciej. Tym optymistycznym akcentem powoli zaczęliśmy przemieszczać się w kierunku naszych domów.

mgr Marcin Kielar
nauczyciel fizyki ZSP w Rymanowie,
organizator i opiekun wycieczki