Liceum Ogólnokształcące w Rymanowie Kobieta w literaturze i historii
Dodane przez webmaster dnia 28 listopad 2017 13:09:28

Dnia 20.11.2017r. klasa 2LB wybrała się do Rzeszowa, aby uczestniczyć w wykładach prowadzonych na Uniwersytecie Rzeszowskim. Prelekcje były częścią długoterminowego projektu, którego klamrą kompozycyjną jest pozycja kobiety w świecie. Wysłuchaliśmy wykładów „Żena, niewiasta, białogłowa, kobieta, dziewka, mać, baba..... – osoba płci żeńskiej w historii języka polskiego” (wygłoszonego przez prof. Kazimierza Ożoga z Instytutu Filologii Polskiej) oraz „Emancypacja kobiet w republikańskim Rzymie” (przygotowanego przez prof. Piotra Berdowskiego z Instytut Historii) ...


Rozszerzona zawartosc newsa

Dnia 20.11.2017r. klasa 2LB wybrała się do Rzeszowa, aby uczestniczyć w wykładach prowadzonych na Uniwersytecie Rzeszowskim. Prelekcje były częścią długoterminowego projektu, którego klamrą kompozycyjną jest pozycja kobiety w świecie. Wysłuchaliśmy wykładów „Żena, niewiasta, białogłowa, kobieta, dziewka, mać, baba..... – osoba płci żeńskiej w historii języka polskiego” (wygłoszonego przez prof. Kazimierza Ożoga z Instytutu Filologii Polskiej) oraz „Emancypacja kobiet w republikańskim Rzymie” (przygotowanego przez prof. Piotra Berdowskiego z Instytut Historii).
Pierwsze z wystąpień poświęcone było powstawaniu i rozwojowi rozmaitych słów określających kobietę w języku polskim, zaś drugie, dotyczyło pozycji i kobiet w starożytnym Rzymie. W przerwie pomiędzy wykładami przemili studenci zachęcali nas do podjęcia nauki na Uniwersytecie Rzeszowskim.
Czy nas przekonali? Czas pokaże. Po zakończeniu wykładów udaliśmy się do galerii. Wycieczkę można uznać za jak najbardziej udaną - z pewnością wiele interesujących faktów pozostało nam w głowach!
Iga Folwarska