Oddział wojskowy

Oddział wojskowy został utworzony w Liceum Ogólnokształcącym w Rymanowie w 2009 roku i od tego czasu niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Opiekę merytoryczną nad rymanowskimi wojakami sprawuje 21 Brygada Strzelców Podhalańskich oraz Wojskowa Komenda Uzupełnień. Podpisana została również współpraca z Batalionem Reprezentacyjnym Wojska Polskiego w Warszawie.

W ramach współpracy z 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie uczniowie klas wojskowych cyklicznie wyjeżdżają do jednostek w Żurawicy, gdzie biorą udział w pokazie musztry, ćwiczeniach praktycznych na trenażerach czołgów oraz mają okazję zapoznać się z ekspozycją uzbrojenia. W Przemyślu natomiast odbywają ćwiczenia praktyczne na symulatorze karabinu maszynowego AK 47, biorą udział w pokazach wojskowych służb medycznych oraz ćwiczeniach praktycznych w pełnym umundurowaniu wojskowych służb chemicznych. Wyjeżdżając do Rzeszowa, uczestniczą w defiladzie podczas obchodów Święta 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Wiedzę zdobytą w teorii uczniowie mają okazję sprawdzić w praktyce poprzez uczestnictwo w terenowych zajęciach w Jasielu, gdzie odbywają się ćwiczenia w poruszaniu się w terenie z mapą i bez mapy, tworzą szkice map oraz sprawdzają się podczas marszów na orientację. Co roku uczniowie wyjeżdżają do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Sanoku, gdzie uczestniczą w prelekcjach dotyczących możliwości pracy w Służbach Mundurowych, czym są szczególnie zainteresowani ze względu na to, że ten temat będzie dla nich ważny przy wyborze kierunku studiów. Tam odwiedzają również jednostkę Państwowej Straży Pożarnej, gdzie mają okazję z bliska przyjrzeć się pracy zawodowych strażaków, biorą również udział w prezentacji pojazdów i sprzętu służącego w codziennej pracy w zawodowej służbie Straży Pożarnej. Uczniowie odbywają również wizytę w Areszcie Śledczym, gdzie obserwują pracę służb więziennych, mają też okazję uczestniczyć w rozmowach z więźniami na temat złych wyborów życiowych. Po zapoznaniu się ze specyfiką pracy w straży pożarnej, służbie więziennej przychodzi również kolej na wizytę w Karpackim Oddziale Straży Granicznej w Piwnicznej. W tym miejscu uczniowie najpierw w teorii, zaś później w praktyce zapoznają się ze specyfika pracy Straży Granicznej, tam poznają również sprzęt, którym w czasie pracy posługują się funkcjonariusze tej służby.

Jednym z największych atutów tego oddziału, jak twierdzą sami uczniowie, są coroczne wyjazdy na obozy w piękne miejsca. Jednym z nich był pobyt w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie. Podczas pobytu w tej placówce uczniowie odbywali zajęcia na temat wyposażenia funkcjonariuszy do służby w różnych warunkach, zapoznanie z odcinkiem granicy państwowej. Uczniowie przeszli test teoretyczny i praktyczny II etapu postępowania dla kandydatów ubiegających się do Straży Granicznej. Brali udział w warsztatach samoobrony, na których zdobywali praktyczne umiejętności, jak obronić siebie i osoby przebywające w ich otoczeniu. Codziennie uczestniczyli w porannej musztrze, doskonaląc umiejętności składania meldunków i oddawania honorów. Brali udział w codziennych zajęciach pracowników Służb Granicznych, pełniąc wraz z nimi służbę, używając fachowego sprzętu, posługując się technikami kryminalistycznymi, biorąc udział w zajęciach na strzelnicy. A to wszystko oczywiście pod czujnym okiem wykwalifikowanych pracowników Służby Granicznej w Kętrzynie. Również w wolnym czasie nie brakowało atrakcji, gdyż uczniowie zwiedzali tereny, na których przebywali. Zapoznawali się z historią i zabytkami regionu, zwiedzali Gierłożę, Mamerki, Świętą Lipkę. Odbyli również rejs statkiem wycieczkowy po jeziorach mazurskich.

Równie ciekawie było podczas obozu w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie, gdzie uczniowie zapoznawali się z zagadnieniami dotyczącymi systemów zabezpieczeń dokumentów paszportowych, weryfikacji autentyczności, identyfikacji i odprawy pojazdów. Uczestniczyli w różnorodnych pokazach sprzętu specjalistycznego, zapoznawali się z obsługą optoelektronicznych urządzeń obserwacyjnych (kamery termowizyjne i noktowizyjne), odbiorników GPS. Zdobyli również niezbędna praktykę w dziedzinie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Brali również czynny udział w zajęciach pokazowych z technik interwencji, gdzie nauczyli się rzutów, elementów samoobrony oraz kajdankowania. Po ciekawych zajęciach tematycznych nadchodził czas na relaks przy szumie morskich fal, zwiedzanie nadmorskich miast oraz okrętów Straży Granicznej. Obóz sportowo – rekreacyjny w pięknej mazurskiej miejscowości Płaska dał uczniom możliwość zdobycia kolejnych umiejętności tym razem sportowych. Była to nauka jazdy konnej oraz trudnej sztuki pływania kajakiem. Uczniowie brali udział w spływach kajakowych Czarną Hańczą oraz Kanałem Augustowskim.

Uczniowie klas wojskowych stale biorą udział w różnorodnych uroczystościach, przeglądach wojska oraz defiladach. Reprezentują tam Liceum Ogólnokształcące w Rymanowie oraz Towarzystwo Gimnastyczne Sokół. Były to defilady 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, święto Brygady w Jarosławiu, Dzień samorządowca w Rzeszowie, zlot Harcerstwa i Polskich Towarzystw Gimnastycznych Sokół w Krakowie. Rymanowskie klasy wojskowe reprezentowały nasza szkołę również poza granicami kraju w Krasunowcach na Słowacji, gdzie odbywały się uroczystości poświęcenia pomnika Jana Pawła II; Termopilach Polskich na Ukrainie – udział w uroczystościach pod kopcem oraz na cmentarzu poległych polskich żołnierzy oraz we Lwowie na Cmentarzu Orląt Polskich, gdzie uczniowie wystawili wartę honorową i złożyli kwiaty.

Oprócz dalekich wyjazdów uczniowie odbywają również zajęcia w terenie w najbliższej okolicy: Rymanów – Klimkówka – Przymiarki – Baucianka; Rymanów Zdrój – Wołtuszowa – Dział; Wołtuszowa – Wisłoczek. Podczas tych zajęć uczniowie uczą się poruszania i orientowania w terenie bez kompasów i busoli, pokonywania przeszkód terenowych oraz wojskowych działań taktycznych.

Kształcenie w wojskowym oddziale daje uczniom możliwość wszechstronnego rozwoju nie tylko poprzez zdobywanie wiedzy teoretycznej, lecz przede wszystkim praktyczne jej zastosowanie.

Programy finansowane z Unii Europejskiej
Zdalna Szkoła
PNWM Jugendwerk
Deutsch Plus+
Tłumacz
Ranking Perspektywy
Odwiedziło nas:.

7294126

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Użytkowników: 3
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: szkola_p

Wszelkie cenne uwagi dotyczace tresci oraz wygladu strony prosze kierowac na: wojtek.lorymanow@gmail.com
Wszystkie prawa zastrzezone © 2008