PKWM Jugendwerk


Wymiana 2019

„Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”
Konfucjusz

Umiejętności językowe w karierze młodego człowieka są wartością nie do przecenienia. Dla coraz większej grupy pracodawców znajomość przynajmniej jednego języka obcego już nie jest jedynie dodatkowym atutem, lecz wręcz najważniejszą cechą profilu przyszłego pracownika.
Powszechnie wiadomo, że wysokie kompetencje komunikacyjne najskuteczniej zdobywa się w sytuacjach realnych, nie dziwi więc rosnące zainteresowanie młodzieży wszelkiego rodzaju wyjazdami i projektami międzynarodowymi. Wymaganiom tym stara się sprostać – i czyni to z powodzeniem – Liceum Ogólnokształcące w Rymanowie, realizując już od kilku lat program wymiany z niemieckim Gymnasium Josefa Albersa w Bottrop. Kolejny już taki wyjazd naszych uczniów miał miejsce w pierwszej połowie września br. – dziesięcioro licealistów pod opieką pań Anny Śliwki i Magdaleny Garncarczyk wsiadając do samolotu na lotnisku w Balicach rozpoczęło wspaniałą, trwającą tydzień przygodę, testując nie tylko biegłość językową, ale także sprawności interpersonalne, zdolności adaptacyjne, poziom otwartości i tolerancji.
Uczniowie zostali zakwaterowani w domach swoich niemieckich kolegów, co stało się znakomitą okazją do nawiązania nowych bądź pogłębienia już istniejących przyjaźni, jak również poznania „od podszewki” kultury i zwyczajów dnia codziennego naszych zachodnich sąsiadów. Przygotowany przez gospodarzy program pobytu obfitował we wszelkiego rodzaju atrakcje, od kulturalnych począwszy, poprzez edukacyjne, na sportowych skończywszy. Wspomnieć należy choćby grę miejską w Bottrop, zwiedzanie dawnych kopalni węgla w Bochum, rejs statkiem po Renie, grę w kręgle, siatkówkę plażową czy wycieczkę rowerową. Nie zabrakło także zajęć edukacyjnych w szkole, poświęconych między innymi historii Zagłębia Ruhry.
Udział w programie sprzyjał wzmocnieniu motywacji do nauki języków oraz kształtowaniu osobowości, był również próbą naszej samodzielności. W imieniu uczestników bardzo dziękuję Dyrekcji szkoły i wszystkim nauczycielom, dzięki którym mogliśmy wziąć udział w tej przygodzie życia.
Jeśli kiedykolwiek stanie przed Wami szansa na taki wyjazd, nie przegapcie jej, bo i dla Was może to być coś równie niezapomnianego.

Tekst: Julia Hanus uczennica klasy pierwszej LO
Wymiana 2018

W dniach 20.06 – 27.06.2018 Zespół Szkół Publicznych w Rymanowie gościł u siebie 36 uczniów i 4 nauczycieli z niemieckiej szkoły Josef – AlbersGymnasium w Bottrop. Wspólnie z uczniami z niemieckiej szkoły uczniowie naszego gimnazjum i liceum realizują projekt: „ Drogi ku pamięci” , wspierany przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży z siedzibą w Warszawie. Celem projektu jest lepsze poznanie się uczniów i nauczycieli z obydwu szkół oraz odwiedzenie miejsc pamięci związanych z zagładą ludności polskiej oraz żydowskiej w czasie II Wojny Światowej.
Pobyt uczniów zaczął się jednak od wspólnych zajęć integracyjnych, których celem było przełamanie barier i nawiązanie komunikacji oraz poznanie szkoły i okolicy. Bardzo ważnym punktem programu była wizyta u Burmistrza w Urzędzie Gminy Rymanów. Pan Burmistrz Wojciech Farbaniec przywitał uczniów bardzo serdecznie wręczając każdemu album o Rymanowie, a następnie opowiedział o walorach naszej gminy, nie obyło się również bez pamiątkowych zdjęć. Wspólny projekt i współpraca rymanowskiej i niemieckiej szkoły spotkały się z dużym zainteresowaniem Pana Burmistrza, który zawsze wspierał projekty dotyczące współpracy międzynarodowej szkoły.
Kolejnego dnia uczniowie uczestniczyli we wspólnych warsztatach historycznych, podczas których zbierali informacje o sytuacji ludności żydowskiej przed II Wojną Światową w Niemczech i w Polsce. Warsztaty zostały następnie podsumowane przez nauczyciela historii z naszej szkoły Pana Stanisława Penara, który oprócz tego opowiedział uczniom o historii Żydów Rymanowskich. Uczniowie mieli również okazję zwiedzić Kościół Parafialny pod wezwaniem Św. Wawrzyńca i spotkać się z proboszczem ks. Mieczysławem Szostakiem, który posiada bardzo dużą wiedzę zarówno o historii Kościoła, jak i samego Rymanowa.
Polscy i niemieccy uczniowie zwiedzili również najważniejsze miejsca związane z ludnością żydowską Rymanowa: Cmentarz Żydowski, Synagogę oraz Izbę Pamięci, znajdującą się w domu pani Małki Doron. Po tych wszystkich miejscach oprowadzał nas Pan Rafał Głód. Kolejnym punktem wizyty był wspólny wyjazd do Zamościa i Lublina, gdzie uczniowie zwiedzali miasto, uczestniczyli w warsztatach historycznych, prowadzonych w języku angielskim i przede wszystkim zwiedzili Obóz Zagłady w Bełżcu i na Majdanku. Wspólnie spędzony czas, praca nad tak trudnym dla obu stron tematem służyły lepszemu zrozumieniu się, budowaniu postaw otwartości, tolerancji i przede wszystkim zachowaniu w pamięci ważnych faktów z tak bolesnej historii. Mamy nadzieję, że jest to dopiero początek dalszej współpracy, której kolejnym etapem będzie rewizyta uczniów polskich w Niemczech.

Tekst: Magdalena Piotrowska
Fot. Marek Sokołowski
Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży
Programy finansowane z Unii Europejskiej
Zdalna Szkoła
PNWM Jugendwerk
Deutsch Plus+
Tłumacz
Ranking Perspektywy
Odwiedziło nas:.

7520913

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Użytkowników Online
Gości Online: 5
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Użytkowników: 3
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: szkola_p

Wszelkie cenne uwagi dotyczace tresci oraz wygladu strony prosze kierowac na: wojtek.lorymanow@gmail.com
Wszystkie prawa zastrzezone © 2008